Rozmaitości
Wtorek, 6 września 2016 20:14

Zakończyły się 12. Spotkania z Filmem Górskim

Pokazy filmów, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, Akademia Górska – warsztaty w Tatrach z ekspertami, Zako Boulder Power Puchar Polski we wspinaczce, pokazy highline i slackline, wycieczka bez programu w stylu retro – były głównymi atrakcjami festiwalu.
Spotkania z Filmem Górskim to jeden z największych tego typu festiwali w Polsce. Odbywał się on w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09. W 2 kinach – Giewont i Sokół – oglądać można było filmy o tematyce górskiej i okołogórskiej. 22 filmy z 15 krajów prezentowane były w ramach międzynarodowego konkursu filmowego; pozostałe – były to projekcje pozakonkursowe, Górskie Kino Nocne oraz pokazy specjalne w tym archiwalny film z pierwszej wyprawy pod K2 z 1909 roku).

Nie sposób w informacji prasowej wymienić wszystkich Gości, którzy przybyli w tym roku na Spotkania, oraz wszystkich atrakcji. Już od środy 31.08. w Kinie Giewont odbywały się prelekcje, spotkania i prezentacje. Gościliśmy m.in. zimowych zdobywców Nanga Parbat – Simone Moro i Alexa Txikona. Z publicznością spotkał się Andrzej Bargiel, który niedawno zakończył pomyślnie rekordowy wyścig o tytuł Śnieżnej Pantery. Pełną salę kina „Sokół” przyciągnęło także spotkanie z himalaistą Januszem Gołębiem. Przyjechali legendarny wspinacz John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony alpinizmu Viki Grošelj ze Słowenii oraz Chorwat Stipe Bozic. Bernadette McDonald – przewodnicząca jury międzynarodowego konkursu filmowego oraz autorka nagradzanej książki „Alpejscy wojownicy” przybliżyła historię słoweńskich dokonań w górach wysokich.

Ważnym akcentem było spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. W trzydziestą rocznicę zdobycia przez polską himalaistkę K2, Christine de Colombel, francuska dziennikarska i alpinistka, opowiedziała o niezwykłej wyprawie z roku 1982, dzięki której, być może, Wanda cztery lata później stanęła na szczycie tej góry jako pierwsza kobieta i pierwsza z polskich himalaistów. W spotkaniu uczestniczyła także czeska himalaistkaDina Štĕrbova oraz polskie środowisko górskie: Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Janusz Gołąb i Jerzy Natkański opowiedzieli o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku. Danuta Piotrowska przybliżyła postać swojego męża, himalaisty Tadeusza Piotrowskiego, również w 30-lecie wejścia na K2. Gościem Spotkań był także świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspirowało spotkanie z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi.

Sporo było akcentów literackich, bo też w ostatnich miesiącach ukazało się kilka interesujących pozycji wydawniczych. Niektóre na zakopiański festiwal przywiezione zostały wprost z drukarni – jak książka autorstwa Johna Portera „Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach”. Wraz z książkami przybyli i autorzy, by spotkać się z publicznością. Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” autorstwa Ewy Matuszewskiej przypomniana została postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Sala Kina Giewont wypełniła się po brzegi podczas spotkania z autorami książki „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”: Maciejem Krupą, Piotrem Mazikiem i Kubą Szpilką. Książka ukazała się w sierpniu nakładem Wydawnictwa Czarne, we współpracy z Muzeum Tatrzańskim. Aż trzy nowości przywiozło wydawnictwo Agora. Były to książki „Alpejscy wojownicy” autorstwa Bernadette Mc Donald, „Kukuczka – opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego oraz „Nanga Parbat - śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” Dominika Szczepańskiego i Piotra Tomzy. Zainteresowanie wzbudziła także książka „Tęsknota i przeznaczenie” autorstwa Diny Štěrbovej o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki. Całości dopełniło spotkanie z Moniką Rogozińską, która opowiedziała o swojej wydanej niedawno przez wydawnictwo Bernardinum książce „Lot koło Nagiej Damy”. Na stoiskach wydawniczych dostać można było również wiele innych książek – zarówno nowych („Góry z Duszą” tom II autorstwa Moniki Witkowskiej), jak i wydanych dawniej.

Nowością zakopiańskiego festiwalu były sztuki teatralne: „Pavla nad Przepaścią” słoweńskiego Teatru Mladinsko, którą można było zobaczyć w Teatrze Witkacego oraz „Chiński Maharadża”, którą w Kinie Giewont pokazał słowacki Teatr Kontra.

Całości dopełniły wystawy, wycieczka w stylu retro, zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power, pokazy highline i slackline, kiermasz outdoorowy, oraz Akademia Górska - warsztaty w Tatrach z ekspertami.

Organizatorami wydarzenia są: stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim oraz Gmina Miasto Zakopane. Projekt zrealizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Źródło: organizatorzy
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl