Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 13 lutego 2017 12:12

Zakończył się 45. Góralski Karnawał (zdjęcia)

W niedzielne popołudnie w Domu Ludowym odbyło się oficjalne zakończenie 45. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Puntem centralnym było wręczenie nagród i wyróżnień zwycięzcom konkursów grup kolędniczych, tańca zbójnickiego i par tanecznych. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Leszek Zegzda.
Konkursowe występy trwały na scenie Domu Ludowego od czwartku. Do soboty wystąpiło 46 grup kolędniczych, 35 par tanecznych i 9 zespołów tańczących zbójnickiego. Oceniały je dwie komisje konkursowe - kolędników: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, mgr Dorota Majerczyk – etnolog i dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy; a tancerzy: Aleksandra Bogucka, Dorota Majerczyk, Józef Pitoń, Jan Stachoń, Stanisław Bachleda i Stanisław Łukaszczyk-Kołoc.

Występom konkursowym towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Każdego wieczoru na scenie swój folklor prezentowali przedstawiciele sąsiednich regionów: Mogilanie z Mogilan przedstawili folklor krakowski, Kasinianie-Zagórzanie z Kasiny Wielkiej folklor Zagórzan, a zespół Zbyrcok z Juszczyna tradycje i obrzędy Górali Babiogórskich. Tradycyjnymi punktami Góralskiego Karnawału były też sobotni konkurs owczarków podhalańskich oraz niedzielne zawody strzeleckie i kumoterki na Rusińskim Wierchu.

W niedzielę po południu ogłoszono wyniki konkursów. Główną nagrodę w konkursie kolędniczym - grand prix Złotego Turonia, za wybitną prezentację i nagrodę pieniężną w wysokości 1 800 zł otrzymała grupa kolędnicza „Z Gwiazdą”
z Sadku-Kostrzy.

Dwanaście równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze Złotymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1 100 zł dostały grupy kolędnicze: „Herody” ze Śmigna, „Kolędowanie Gazdowskie” z Istebnej, „Z Gwiazdą” z Kamionki Wielkiej, „Z Rajem” z Juszczyna, „Herody” z Zalasowej, „Herody” z Łącka, „Herody” z Zielonek, „Pasterze” z Pisarzowej, „Z Gwiazdą i Kozą” z Milówki, „Z Gwiazdą” z Jurkowa, „Z Gwiazdą” z Podegrodzia, „Z Turoniem” z Kasiny Wielkiej.

Dwanaście równorzędnych drugich miejsc wraz ze Srebrnymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 800 zł otrzymały grupy kolędnicze: „Pasterze z Gwiazdą i Turoniem” z Lubomierza, „Z Gwiazdą” z Krasnego-Lasocic, „Z Gwiazdą” ze Starej Wsi, „Z Turoniem” z Lipnicy Wielkiej na Orawie, „Draby” z Boguszy, „Herody” z Brzuchani, „Dziady Noworoczne” z Ciśca („Wyrwicisy”), „Z Dorotą” z Rudnika, „Z Szopką” z Zakopanego, „Z Szopką lalkową” z Gwoźdźca, „Z Turoniem” z Trzebuni, „Draby” z Gwoźdźca.

Piętnaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z Brązowymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 600 zł przypadło następującym grupom kolędniczym: „Dziady Noworoczne” z Milówki-Łęgów („Harnasie”),„Pastuch z Dziadem” z Burletki, „Z Gwiazdą” z Mszalnicy, „Z Kozą” z Lubczy, „Z Szopką lalkową” z Podegrodzia, „Z Turoniem” z Pleśnej, „Z Turoniem” z Raby Niżnej, „Z Turoniem” z Wilkowiska, „Z Turoniem” z Olszówki, „Z Turoniem i Gwiazdą” z Makowa Podhalańskiego, „Z Turoniem” z Zawoi, „Herody” z Nieczajnej Górnej, „Fedory” z Poronina, „Szopka lalkowa” z Krzemienicy, „Pasterze” z Koźlicy.

Natomiast wyróżnienia otrzymali: „Młode Misie” z Niegowej, „Herody” z Trojanowic, „Herody” z Tomaszowic, „Herody” z Minogi, „Z Turoniem” z Gnojnika, „Z Turoniem” z Mystkowa.

Według jury, grupy kolędnicze biorące udział w 45. Góralskim Karnawale zaprezentowały znów wysoki poziom merytoryczny i artystyczny. Wiele z grup występujących na scenie kultywuje tradycje kolędnicze w postaci autentycznej (chodząc po domach). Podwójne eliminacje w województwie małopolskim (gminne oraz powiatowe lub regionalne), połączone z konsultacjami mają znaczący wpływ na wzrost poziomu wykonawczego. Komisja podziękowała kolędnikom oraz opiekunom grup za przygotowanie widowisk, a także za coraz częstsze sięganie do odległej tradycji i przywoływanie na nowo zapoznanych form kolędowania (np. „Chodzenie z Rajem”).

Z kolei w konkursie par tanecznych zaprezentowało się 35 par, w tym 15 w I kategorii wiekowej, 16 w II kategorii wiekowej, 4 pary taneczne w III kategorii wiekowej.

W I kategorii wiekowej (16 – 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne:

Mariusz Witkowski i Agata Duda z zespołu „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza,
Gabriel Hodorowicz i Julia Majerczyk z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Marek Grela i Edyta Kita z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,
Mariusz Bochenek i Daria Lizoń z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka.

W II kategorii wiekowej (22 – 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:

Michał Trybuła i Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Mirosław Kaczmarczyk i Maria Łukasz z zespołu „Zielony Jawor” z Krempach,
Józef Staszel i Kinga Łukaszczyk z zespołu „Harnasie” z Suchego,
Wojciech Mleczek i Monika Chowaniec z zespołu „Zbójecko Familia” z Gminy Czarny Dunajec,
Marcin Bigos i Elżbieta Kula z zespołu „Skalni” z Krakowa,
Robert Dzioboń i Mariola Budz z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu,
Mirosław Lassak i Aleksandra Kopeć z zespołu „Hamernik” z Krakowa.

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne.

Jan Szwed i Teresa Kwaśniewska z zespołu „Furmani” z Bodzentyna,
Jakub Gryguś i Maria Wnęk z zespołu „Zielony Jawor” z Krempach,
Kazimierz Lassak i Anna Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Sławomir Lassak i Monika Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa.

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu otrzymują:

Maria Wnęk z zespołu „Zielony Jawor” z Krempach,
Anna Łukaszczyk z zespołu „Skalni” z Krakowa,
Aleksandra Kopeć z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Julia Majerczyk z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Komisja stwierdziła, że poziom artystyczny pokazów par tanecznych, zwłaszcza z regionu Podhala, był niezadowalający. - Zachęcamy tancerzy do starannego przygotowania poszczególnych obyczajów tanecznych, które oprócz bardzo dobrej techniki ukażą właściwą istotę i charakter tańca góralskiego. Zachęcamy do udziału w Góralskim Karnawale pary taneczne w kategorii trzeciej, aby poprzez swoje prezentacje były wzorem do naśladowania dla młodszego pokolenia - zaapelowali jurorzy. - Przypominamy, że uczestnicy popisu par tanecznych powinni prezentować się w tradycyjnych i zgodnych z obyczajowością swojego regionu strojach. Niewskazane są współczesne elementy strojów tj. plisowane spódnice, rozcinane fartuchy, czarne wstążki przy gorsetach.

O konkursie tańca zbójnickiego pisaliśmy w artykule "Bukowianie i górale z Łącka najlepsi w tańcu zbójnickim".

Na koniec członkowie jury podziękowali wszystkim pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury, na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem, za sprawną organizację i miłą atmosferę w czasie trwania imprezy, a konferansjerom Janinie Paluch-Wacław, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi, za prowadzenie imprezy w miłej atmosferze.

r/ zdjęcia Piotr Korczak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl