Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 2 lipca 2018 22:40

Za nami kolejna akcja "Czyste Tatry"

7180 wolontariuszy, 275 kilometrów wysprzątanych tatrzańskich szlaków i 420 kilogramów śmieci – tak w liczbach można podsumować weekendową akcję Czyste Tatry, która po raz pierwszy odbyła się pod znakiem „made in Małopolska”.
Mimo kapryśnej pogody, wszyscy w doskonałych nastrojach wyruszyli na trasy, dzięki czemu polskie góry znów są czyste. Zainteresowanie wydarzeniem, w którym wziął udział także marszałek Jacek Krupa, przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

- Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę wspaniałą inicjatywę. Cieszę się, że w tym roku po raz pierwszy projekt Czyste Tatry został sygnowany znakiem „made in Małopolska”. Warto przypomnieć, że to wyróżnienie przyznawane jest przez Województwo Małopolskie między innymi najbardziej wartościowym inicjatywom społecznym, a tej nie sposób nie docenić – mówił marszałek Jacek Krupa.


Dwa dni wspólnej pracy i zabawy na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem pozostanie w pamięci uczestników na bardzo długo. Dzięki rekordowej liczbie wolontariuszy, którzy zaangażowali się w akcję, tatrzańskie szlaki znów są czyste. 7180 osób mimo deszczu, chłodu i wiatru z uśmiechem na twarzy pokonało 275 kilometrów, zbierając po drodze śmieci, które pozostawili tu nieodpowiedzialni turyści.

Wśród zbierających śmieci nie zabrakło gwiazd sportu, telewizji i internetu. Po wielkim sprzątaniu kucharze i uczestnicy programu „Master Chef” dali pokaz kulinarnej sztuki. Ambasadorzy i goście podziwiali też mozaikę złożoną z 25 tysięcy, całkowicie biodegradowalnych kubeczków. To z nich ułożono charakterystyczne „M”, symbol Województwa Małopolskiego, które objęło patronat nad wydarzeniem. I tak padł rekord Guinnessa oraz rekord Polski, bo jeszcze nikt wcześniej nie ułożył mozaiki z tak wielu elementów. Co ciekawe, za rok z tych kubeczków zostaną wyprodukowane worki na śmieci, które wolontariusze zabiorą na szlaki.


Na koniec Rafał Sonik, szef Stowarzyszenia Czysta Polska, podziękował partnerom i sponsorom, a dla wszystkich wolontariuszy zagrali energetyczni Łąki Łan i Pudelsi.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl