Rozmaitości
Czwartek, 23 listopada 2017 15:57

Za co kardynał dostał tytuł zasłużonego dla miasta?

Mieszkańcy Niepołomic nie mogą uwierzyć, że kardynał Angelo Comastri otrzymał od władz gminy tytuł Zasłużony dla Miasta i Gminy Niepołomice tylko za to, że w mieście powstała mozaika….

Kardynał Angelo Comastri otrzymał tytuł Zasłużonego dla Miasta i Gminy Niepołomice na początku listopada. Wyróżnienie przyznano podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, zwołanej specjalnie na tę okazję.

- Gmina Niepołomice i parafia niepołomicka nawiązały kontakt z ówczesnym arcybiskupem Angelo Comastrim, archiprezbiterem Bazyliki św. Piotra w Watykanie jesienią 2007 r. Ówczesny burmistrz Stanisław Kracik, w imieniu społeczności gminy oraz parafii, przedstawił prośbę o wykonanie mozaiki przedstawiającej wizerunek Jana Pawła II. To zapoczątkowało serię wielu spotkań. Kardynał Comastri, dzięki niezwykłej osobowości, życzliwości i zrozumieniu, przychylił się do prośby niepołomiczan. Włożył wiele serca i troski w nadzór nad wykonaniem mozaiki. Uroczyście odsłonięto ją w 2008 r. przy niepołomickim kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników – argumentował Roman Ptak, burmistrz Niepołomic.

Decyzja ta wzbudziła co najmniej zainteresowanie mieszkańców Niepołomic. Wyrazili je w czasie tradycyjnego czata z włodarzem miasta.

- Moje pytanie jest związane z otrzymaniem przez kardynała Angelo Comastri tytułu: Zasłużonego dla Miasta i Gminy Niepołomice. Wyróżnienie przyznano podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, zwołanej specjalnie na tę okazję- napisał jeden z mieszkańców. - A tak konkretnie, to jak wielkie zasługi ma kardynał dla naszego miasta? Bo: „Włożył wiele serca i troski w nadzór nad wykonaniem mozaiki” – cytat ze strony miasta – to chyba trochę za mało aby takie odznaczenie otrzymać. No chyba, że są jeszcze inne istotne zasługi, o których zapomniano wspomnieć w zamieszczonym artykule – dopytywał.

Burmistrz wyjaśnił, że między innymi dzięki decyzji kardynała miasto mamy piękną mozaikę Jana Pawła II, która powstała w rocznice konsekracji kościoła. To jedna z niewielu mozaik wyprodukowanych w fabryce świętego Piotra.

- To naprawdę wartościowy dar, który może przetrzymać setki lat i stać się ważnym zabytkiem – zaznaczył Ptak. - Miałem okazję rozmawiać z Arcybiskupem Jędraszewskim i nie mógł się nadziwić, że tak małe miasteczko ma takie dobre kontakty z Watykanem i mogło już dwukrotnie gościć kardynała. A poza tym, dzięki kardynałowi nasze drużyny piłkarskie rozgrywają mecze z Gwardią Watykańską – skwitował.


eł/fot. UM Niepołomice
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl