Kopalnia
Rozmaitości
Niedziela, 4 maja 2014 07:50

Z historią w tle. Polska konstytucja

W sobotę w całym kraju odbywały się Obchody Konstytucji 3 maja. Władze państwowe i lokalne składały kwiaty pod pomnikami walczących za niepodległość kraju. Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku do dziś jest symbolem walki o niezawisłość kraju.
Choć żyła tylko dziewiętnaście miesięcy ustanowiła podwaliny nowożytnego ustroju w Polsce. Mimo, że uchwalona została 223 lat temu, jest pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie. Jak na owe czasy była bardzo postępowym i odważnym aktem prawnym. Nie tylko regulowała zasady funkcjonowania kraju ale ustanawiała trójpodział władzy , znosząc wolną elekcję oraz tak szkodliwe dla kraju liberum veto. Próba przeprowadzenia reform została przekreślona już w połowie 1792 roku. Przyczyniła się do tego Targowica i wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczpospolitej.
Do dziś jest symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

3 maja został uznany za święto Konstytucji w 1791 roku. Po 1945 roku zastąpiono je obchodami święta 1 maja, a w 1951 zdelegalizowano. Od 1990 roku , Święto 3 maja jest świętem narodowym.

am
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl