Rozmaitości
Poniedziałek, 21 kwietnia 2014 19:13

Z historią w tle. Jan Paweł II - Honorowy Obywatel Miasta Skały

„Przybywam tutaj nie jako biskup, ale jako pielgrzym” powiedział Karol Wojtyła, który odwiedził podkrakowską Skałę w 1968 roku. Ówczesny kardynał odwiedził miasto w 1968 r. Jako metropolita przyjechał tutaj specjalnie z okazji 700-lecia śmierci bł. Salomei i założenia Skały. Po zakończeniu oficjalnej wizyty w parafii, ks kardynał zatrzymał się jeszcze na chwilkę w rodzinnym domu ks. kanonika Piotra Wykurza, na rogu Rynku i ul. Olkuskiej.
Przyszły święty przejeżdżał wielokrotnie przez Skałę pod Krakowem. Wracał tędy z Jędrzejowa. W 1968 roku przewodniczył w jędrzejowskich obchodach z okazji 750-ej rocznicy przybycia Wincentego Kadłubka do tutejszego opactwa. Na uroczystość przybyło wtedy ponad dwieście tysięcy wiernych.

Cztery lata później przyszły papież zawitał do pobliskich Smardzowic. Okazja była nie lada. Ponad czterdzieści tysięcy wiernych przyjechało na uroczystą koronację słynącego od przeszło 300 lat i otoczonego żywym kultem wiernych obrazu Matki Bożej. Tuż przed południem rozpoczęła się centralna uroczystość, której przewodniczył kardynał Karol Wojtyła ówczesny Metropolita Krakowski.

Na początku kwietnia 1999 roku delegacja skalan pojechała do Watykanu. Mieszkańcy wręczyli Ojcu Świętemu akt Honorowego Obywatelstwa Miasta. Pomysłodawcą był ksiądz prałat Tomasz Boroń. Spotkanie z Ojcem Świętym w sali klementyńskiej zrobiło na niewielkiej grupce skalan niesamowite wrażenie. Piotr Trzcionka ówczesny Przewodniczący Rady Miejskiej nie zapomni tej wizyty do końca swoich dni. „Gdy w końcu zobaczyłem Jana Pawła II mowę mi odebrało. Przychodziły zobaczyć go tłumy ludzi. Sala klementyńska ani na moment nie była pusta. Przez głowę przemknęła mi myśl: jak Ojciec Święty znosił te wizyty? To przecież takie męczące. Jan Paweł II witał wszystkich niestrudzenie i ciągle był bardzo radosny. Nagle uświadomiłem sobie, że to przecież historyczna chwila i, że trzeba to uwiecznić. Wziąłem od kogoś podręczną kamerkę i udokumentowałem kilka minut naszego spotkania”- wspomina.

Dziesięć lat temu skalanie wybudowali swojemu Ojcu Świętemu pomnik, a od dziewięciu lat zbierają się w każdą pierwsza sobotę miesiąca pod tablicą ku czci Jana Pawła. Śpiewają jego ulubioną pieśń „Barkę”.

Z okazji rychłej kanonizacji w Skale odbędą się obchody ku czci świętego. Pod koniec kwietnia zostanie otwarta wystawa plenerowa z nieznanymi fotografiami Ojca Świętego pt. „Ślady Jana Pawła”. 4 maja dziękczynieniom za kanonizację towarzyszyć będzie spotkanie mieszkańców przed tablicą pamiątkową i wieczernica w kościele św.Mikołaja.

Na zdjęciach wizyta skalan w Rzymie 11 kwietnia 1999r.
am, zdj. arch. Piotra Trcionka
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl