Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 2 lipca 2018 20:13

XX-lecie Plenerów Twórców Niepełnosprawnych

Czy kopalnia może stanowić odpowiednie miejsce dla działań skierowanych do osób niepełnosprawnych? To pytanie zadawali sobie organizatorzy pierwszego pleneru malarskiego: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie nie przypuszczając, że pomysł się spodoba i powstanie tak długi cykl.
W tym roku będą organizować już XX Plener Malarski Osób Niepełnosprawnych pt. „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni” w dniach od 3 lipca do 4 lipca 2018 r.

W czasie pierwszych plenerów uczestnicy zapraszani byli do malowania wnętrz Muzeum w kopalni soli, które są dostępne nawet dla osób poruszających się na wózkach.

W kolejnych latach Muzeum wzbogacało ofertę plenerów o najpiękniejsze miejsca i ciekawe  obiekty  z  Małopolski i okolic np: zamki kazimierzowskie w Wieliczce, Niepołomicach, Wiśniczu, miejsca związane z osobą Jana Pawła II - Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Niegowić, Wadowice, a ostatnio obiekty wpisane na listę UNESCO, takie jak kopalnie w Wieliczce i Bochni, zabytkowe miasta Kraków i Zamość, cerkwie, kościoły czy Hala Stulecia w Wrocławiu.

W bieżącym roku historia zatoczy koło i z okazji tak pięknego jubileuszu osoby niepełnosprawne znowu zjadą do kopalń w Wieliczce (3 lipca) i Bochni (4 lipca) malując ich wyjątkowe piękno. Prace twórców będzie można oglądać na wystawie pt. „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni” od 4.10 do 31.12.2018 r. w Muzeum na III poziomie kopalni. W związku z jubileuszem zaprezentuje ona także wybrane obrazy powstałe podczas wcześniejszych plenerów.

Ogólnopolski Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 1999”.

opr.s/

źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl