WSB
Rozmaitości
Niedziela, 3 lipca 2016 16:03

XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza na XVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Już od 9 lipca będzie można jej słuchać w zakopiańskich świątyniach, które co roku goszczą artystów i publiczność festiwalu.
Podobnie jak w latach ubiegłych, w lipcu i sierpniu do Zakopanego przyjadą muzycy pochodzący z różnych krajów, reprezentujący różne pokolenia, grający na organach, ale też innych instrumentach, a także wokaliści. Niezmiernie ciekawie zapowiada się repertuar tegorocznego festiwalu – podczas dwunastu koncertów zabrzmią dzieła aż 66 kompozytorów. Tych bardzo znanych, jak Bach, Mendelssohn, czy Franck, jak i takich, których utwory nigdy do tej pory w Zakopanem nie zabrzmiały - od komponujących w początkach XVI wieku, do żyjących współcześnie.

Festiwal to atrakcyjna propozycja dla spragnionych chwili wytchnienia i refleksji, miłośników pięknego i najpotężniejszego z instrumentów, jakim są organy, ciekawych jak brzmi on w połączeniu z chórem, wokalem solo, fletem albo wiolonczelą. Pod Tatry przyjadą też w tym roku wirtuozi marimby, instrumentów barokowych, oboju, harfy. Artyści, znani szerokiej widowni w Polsce i na świecie, laureaci wielu konkursów, współpracujący ze znanymi wytwórniami fonograficznymi przyjadą do Zakopanego, aby dzielić się z tutejszą publicznością wspaniałą muzyką w jej najlepszym, najszlachetniejszym wydaniu. To gratka nie tylko dla melomanów, także ci, którzy na ogół podchodzą do muzyki klasycznej z rezerwą, dzięki Festiwalowi mają szansę poznać arcydzieła muzyki organowej i kameralnej. Repertuar tegorocznej edycji to prezentacja bardzo różnorodnych propozycji, przekrój przez wszystkie epoki, style i formy muzyczne. Uczestnictwo w koncertach to dobra okazja, aby przekonać się, jak barwna jest ta muzyka i ciekawa, jaki niesie ze sobą ładunek emocji, jak prowokuje i zachwyca konstrukcją formy, pięknem motywów i wielogłosowej harmonii.

Warto zejść z popularnego turystycznego szlaku, pozostać po Mszy św., zrobić przerwę w codziennych zajęciach i podarować sobie godzinę obcowania z piękną muzyką w doskonałych interpretacjach. Tym bardziej przemawiającą do słuchacza, że wykonywaną na żywo, w niepowtarzalnej atmosferze i akustyce zakopiańskich kościołów. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Szczegółowy repertuar i terminy koncertów znajdują się na stronie internetowej festiwalu.
Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl

Program Festiwalu w dziale co, gdzie , kiedy.

opr.s/ zdj. Michał Bachulski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl