Golemo
Rozmaitości
Piątek, 8 kwietnia 2011 20:04

XVI Festiwal i XIV Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

NOWY SĄCZ. Trwają przygotowania do XVI Festiwalu i XIV Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, który odbywać się będzie od 29 kwietnia do 8 maja br. Jego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Do rywalizacji zgłosiło się 55 młodych śpiewaków z 15 krajów z całego świata (Australia, Austria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Dominikana, Iran, Kanada, Niemcy, Polska, Republika Korei, Republika Południowej Afryki, Słowenia, Ukraina, USA). Ich zmaganiom towarzyszyć będą atrakcyjne koncerty. Tradycyjnie nad wszystkim czuwać będą dyrektorzy: artystyczny - prof. Helena Łazarska i organizacyjny - Antoni Malczak (dyrektor MCK SOKÓŁ).

W trzech etapach konkursu uczestników oceniać będzie jury złożone z wybitnych artystów oraz pedagogów z kraju i zagranicy: Helena Łazarska (przewodnicząca), Bożena Betley, Andrzej Dobber, Urszula Kryger, Barbara Kubiak, Rudolf Piernay, Peter Schreier, Cheryl Studer oraz Wojciech Maciejowski.

Podczas tegorocznego festiwalu na pierwszy plan wysuwają się dwa wielkie wydarzenia artystyczne. 29 kwietnia w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu będziemy świadkami polskiego prawykonania oratorium Antonína Dvořáka pt. "Święta Ludmiła". Wystąpią czescy i słowaccy soliści, Orkiestra Filharmonii w Brnie oraz Chór Filharmonii w Pradze.

5 maja w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu zostanie wykonane dzieło Krzysztofa Pendereckiego "Siedem bram Jerozolimy". Zaprezentują się soliści (głównie laureaci sądeckich konkursów), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i Chór Polskiego Radia w Krakowie. Dyrygować będzie sam kompozytor.

Wcześniej 2 maja w MCK SOKÓŁ z recitalem wokalnym wystąpi austriacki baryton Klemens Sander, przed laty laureat "Ady Sari". Na fortepianie towarzyszyć mu będzie Marcin Kozieł (Polska-Austria). 8 maja (także w MCK SOKÓŁ) usłyszymy Big-Band i Chór Akademii Muzycznej w Krakowie w wieczorze zatytułowanym "Duke Ellington - Sacred Concerts".

Punktem kulminacyjnym XIV Konkursu Sztuki Wokalnej będzie koncert laureatów (7 maja, MCK SOKÓŁ). Najlepsi śpiewacy będę występować z Orkiestrą Opery Krakowskiej. To wydarzenie jest częścią projektu pn. "Młoda publiczność w operze - przystąpienie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ do organizacji OPERA EUROPA".

Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13 oraz z budżetu województwa małopolskiego.

Więcej informacji na www.adasari.pl

s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Toyota Yaris
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl