Rozmaitości
Czwartek, 30 czerwca 2016 19:45

XLI Festiwal “Muzyka w Starym Krakowie" już w sierpniu

O sierpniowym wydarzeniu jakim jest kolejna edycja Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie" opowiadali dziś podczas konferencji prasowej Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor festiwalu, a także muzycy biorący w nim udział - Zygmunt Magiera i Marek Mleczko.
Grigorij Sokołow, Jordi Savall, Iwan Monighetti, Elżbieta Towarnicka, Onyx Brass, Czech Ensemble Baroque – to tylko nieliczne gwiazdy rozpoczynającego się 15 sierpnia 41. Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” a zorganizowanego przez Fundację Capella Cracoviensis. Podczas tegorocznej edycji, w ciągu 17 festiwalowych dni odbędzie się 25 koncertów, na których zabrzmi muzyka od średniowiecza po utwory najnowsze.

Zgodnie z ideą festiwalu koncerty odbywać się będą głównie w zabytkowych wnętrzach, m.in.: w Sukiennicach, na Dziedzińcu Collegium Maius, w bazylice oo. Paulinów na Skałce, w synagodze Tempel, a także w położonej 101 metrów pod ziemią Kaplicy św. Kingi, w kopalni soli w Wieliczce. Festiwal – co już sugeruje jego nazwa – jest przecież okazją do muzycznego spaceru po historycznych miejscach Krakowa. Przypomnijmy, że „Muzyka w Starym Krakowie” jest festiwalem wykonawczym. Co oznacza, że Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor zaprasza najciekawszych i najlepszych wykonawców zostawiając im dowolność, co do prezentowanego programu.

41. edycję otworzy recital fortepianowy Grigorija Sokołowa, artysty, który na swoje koncerty w ramach festiwalu ściąga publiczność nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy. Tym razem pianista zaprezentuje utwory Schumanna i Chopina. Wielką atrakcją stanie się zapewne recital najbardziej znanego na świecie gambisty Jordi Savalla. Artysta przygotował koncert, na który złożą się m.in. utwory takich sław jak John Dowland czy Marin Marais, którego muzykę powszechnie spopularyzował niezwykły film „Wszystkie poranki świata”.

Po latach na festiwalową estradę powraca Elżbieta Towarnicka, artystka obdarzona niezwykłym sopranem, jedna z niewielu potrafiących tak wysoko śpiewać. W tym roku z towarzyszeniem grającego na organach Marka Stefańskiego wykona Geistliche Lieder Jana Sebastiana Bacha. Będzie można także na festiwalu podziwiać m.in. klawesynistkę Elżbietę Stefańską i wiolonczelistę Bartosza Koziaka, którzy przedstawią muzykę rodziny Bachów, a także Andrzeja Białko, świetnego krakowskiego organistę, słynącego z interpretacji muzyki Jana Sebastiana Bacha. I właśnie utwory tego twórcy zabrzmią podczas jego festiwalowego recitalu.

Ponadto na festiwalu wystąpią: trio w składzie Marek Mleczko, Marek Toporowski i Zdzisław Łapiński prezentując utwory m.in. Telemanna, Vivaldiego i Brittena; męski zespół wokalny Triplum, który przedstawi Psałterz Dawida, Kwartet Kodaly, który do Krakowa przywiezie muzykę Bartoka, ale także Mozarta i Beethovena.

Interesująco zapowiada się koncert Ensemble Gilles Binchois specjalizującego sięw muzyce średniowiecznej, czy świetnego zespołu Onyx Brass, brytyjskiego kwintetu wirtuozów instrumentów dętych blaszanych, w wykonaniu, którego usłyszymy utwory takich kompozytorów jak m.in.: Monteverdi, Dowland, Purcell, Jackson, Gabrieli. Miłośnicy baroku nie przegapią występu Czech Ensemble Baroque, którzy zaprezentują czeską muzykę baroku.

Na festiwalowej estradzie pojawią się też chóry: Tronos z Rumunii, Schola Cantorum Gedanensis, a także orkiestry: Litewska Orkiestra Kameralna, Wirtuozi Lwowa, Štatny Komorny Orchester Žilina, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Festiwalowa i Collegium Zieleński, czy Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, która pod batutą Tadeusza Strugały z udziałem pianistów Szymona Nehringa i Krzysztofa Książka wykona na finał festiwalu koncerty fortepianowe Chopina. Nie zabraknie też prezentacji młodych talentów.

Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach i w tym roku krakowskiej imprezie będzie towarzyszył bliźniaczy lwowski festiwal „Muzyka w Starym Lwowie”. Choć sytuacja na Ukrainie nadal jest trudna, organizatorzy potwierdzili, że tegoroczna, trzecia edycja będzie programowo różnorodna.

Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich. Do tej pory, przez 40 lat, przez festiwalowe estrady przewinęły się tysiące artystów. Warto przypomnieć, że gośćmi „Muzyki w Starym Krakowie” byli artyści tej miary, co m.in.: Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wielu innych

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Festiwalu"Muzyka w Starym Krakowie"
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl