Rozmaitości
Piątek, 16 listopada 2012 20:42

XLIV Rajd Nocny Szlakami Partyzantów Gorczańskich

W tegorocznym, 44. Rajdzie Szlakami Partyzantów Gorczańskich, organizowanym przez I LO im. S. Goszczyńskiego we współpracy z Adamem Jachymiakiem - przewodnikiem beskidzkim, wieloletnim uczestnikiem tej imprezy, wzięła udział 20-osobowa grupa młodzieży z I LO oraz dzielna grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6.
Przed rozpoczęciem wędrówki przewodnik krótko objaśnił ideę oraz zarys historii rajdu. Po wyruszeniu w trasę uczniowie natknęli się na grupę Niemców czyhającą na partyzantów. Uczestnicy rajdu mieli okazję z bliska przyjrzeć się umundurowaniu i uzbrojeniu żołnierzy armii niemieckiej oraz uzyskać informacje dotyczące ich działań wojskowych na terenie Gorców.

Dla uzyskania innej perspektywy, kilkaset metrów w głąb lasu młodzieżą „zajęli się” partyzanci, którzy przedstawili swoją perspektywę walki z Niemcami. Była to nietypowa lekcji historii. W postacie Niemców i Partyzantów wcieli się członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Policja Województwa Krakowskiego 1919-39 pod dowództwem Krzysztofa Musielaka. Tradycyjnie elementem finałowym Rajdu było zapalenie znicza na grobie Albiny Białoń na Hali Długiej.

Warto wspomnieć, że pogoda obeszła się z uczestnikami rajdu łaskawie, kto był na pewno nie żałuje. Widok z Turbacza na rozgwieżdżone niebo i spadające gwiazdy był bezcenny!.

Organizacją rajdu byli nauczyciele I LO: mgr Wojciech Tischner, mgr Jacek Waksmundzki, mgr Paweł Rozmus, ks. Ryszard Kilanowicz oraz mgr Ewa Komperda.

Źródło: organizatorzy, opr.s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl