WSB
Rozmaitości
Poniedziałek, 12 września 2016 20:31

XIV Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej w Krakowie odbył się wernisaż wystawy XIV Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych.
Rozpoczęcie wernisażu było bardzo symboliczne, w samo południe odsłuchany został Hejnał Mariacki. W trakcie spotkania Jury pod przewodnictwem profesora Adama Wsiołkowskiego wręczyło nagrody laureatom wszystkich trzech kategorii konkursowych: twórczości dzieci, twórczości dorosłych „Malarstwo” oraz twórczości dorosłych „Grafika i rysunek”. Po części oficjalnej można było oglądać wystawę pokonkursową, na której do 25 września prezentowane są wybrane prace.
Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych jest cyklicznym konkursem odbywającym się co dwa lata w Krakowie. Jego organizatorem jest Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie działalności. Konkurs jest wspaniałą okazją do promowania twórczości osób niepełnosprawnych. Poprzez przygotowanie i uczestnictwo w wystawie pokonkursowej osoby niepełnosprawne stają się bardziej aktywne, co również wpływa na upowszechnianie pozytywnych postaw wobec nich.

W tegorocznym Biennale Jury obradowało w składzie: profesor krakowskiej ASP Adam Wsiołkowski, artysta malarz dr hab. Joanna Stożek, historyk sztuki mgr Agnieszka Bromboszcz, artysta plastyk mgr Justyna Kieresińska oraz sekretarz Jury Helena Maślana – Prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Na konkurs wpłynęło 948 prac w postaci reprodukcji, łącznie 503 autorów z 4 krajów: Finlandia, Polska, Słowacja oraz Szwajcaria. Jury na pierwszym posiedzeniu wytypowało do drugiego etapu 80 prac, które można oglądać na wystawie pokonkursowej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Projekt współfinansowany ze środków PFRON.

opr.s/

źródło: Małopolski Oddział PFRON

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl