Rozmaitości
Czwartek, 3 lipca 2014 23:41

XIV Jarmark Podhalański – na początek muzyka świata i reggae (posłuchaj)

NOWY TARG. Koncertowymi gośćmi pierwszego dnia XIV Jarmarku Podhalańskiego będą w piątek 22 sierpnia zespoły: Fanfary z Transylwanii oraz Propaganda Dei. Zatem będzie to folkowy piątek z bałkańską muzyka świata i reggae prosto z serca.
Fanfary z Transylwanii

Dziesięcioosobowa orkiestra rodowitych cygańskich muzyków pochodzących z komitatu (powiatu) Alba z miejscowości Cugir w Rumunii. Większość muzyków jest ze sobą spokrewniona – są braćmi lub kuzynami z licznych rodzin muzycznych.

Twórczości zespołu to tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie (folklor cygański i rumuński), silnie zakorzenione w tradycji mołdawskiej oraz saksońsko-transylwańskiej i siedmiogrodzkiej. W repertuarze koncertowym mają są także min. utwory znane z filmu "Czarny kot, biały kot" Emira Kusturicy oraz z repertuaru Gorana Bregovicia.
Zespół często koncertuje poza swoim regionem i zagranicą min.: Festival PRO Etnica – Sighisoara; Narodowy Festiwal Folkloru „Taraf i Fanfare Festival” – Bukareszt; Festiwale w Czechach - w Trutnovie i Litomyślu. Występował już także w Polsce: Forum Ekonomiczne (Krynica), EthnoPort (Poznań), Letnia Akademia Filmowa (Zwierzyniec), Jarmark Jagielloński (Lublin).

Skład: Nicolae Galan (trąbka), Mihai Rusalin Galan (trąbka), Nicolae Stoica (trąbka), Constantin Galan (klarnet), Roland Dinga (saksofon sopranowy), Roman Cristinel (waltornia), Maricel Batista (waltornia), Marius Dragomir (tuba),
Vasile Stoica (tuba), Cornel Lupu (duże kotły/wokal).

Próbka ich muzyki tutaj.

Propaganda Dei

Zespół Propaganda Dei wykonuje z wielką radością muzykę w klimacie reggae, śpiewając o tym, co jest w życiu najistotniejsze. Teksty i muzyka to petarda prosto z serca oraz sposób na modlitwę i otwieranie się na to, co Bóg daje człowiekowi w każdym momencie życia: w radości i miłości, ale także w chwilach załamania, poczucia bezsensu i oczekiwania. Wielka energia na scenie i uśmiech na twarzy każdego z muzyków powodują, że grupa idealnie nadaje się dla każdego słuchacza: od młodzieży po najstarsze pokolenie. Propaganda Dei chce głosić dobrą nowinę i nieść ludziom nadzieję.

Zespół Propaganda Dei powstał w marcu 2010 roku. W tym samym roku grupa weszła do Małego Studia w Puszczykowie, gdzie gościnnie u Roberta „Litzy” Friedricha (KnŻ, Luxtorpeda, Arka Noego, 2Tm2,3) nagrała pierwszą płytę pt. „Ważne”. W nagraniach gościnnie wziął udział Darek Malejonek (Maleo Reggae Rockers). W 2011 roku zespół powiększa się o sekcję dętą oraz instrumenty klawiszowe, na których gra Karol Nowacki na stałe współpracujący z takimi wykonawcami jak: Arka Noego, Tomasz Budzyński (Armia), Maleo Reggae Rockers, 2Tm 2,3.

Oprócz dwóch autorskich płyt zespół może pochwalić się także dwoma teledyskami. W 2012 roku zespół zagrał szereg koncertów, m.in. na zaproszenie Ogólnopolskiego Kongresu Eucharystycznego w Kostrzynie nad Odrą, a także na scenie Przystanek Jezus na polu woodstockowym. Grupa jest zapraszana juwenalia, dni miast, młodzieżowe festiwale chrześcijańskie, zloty młodzieżowe, spotkania młodych i festyny. Jednym z ciekawszych wydarzeń okazał się konkurs dla młodych zespołów organizowany przez Program 3 Polskiego Radia i Skoda Auto Moto Poland, w którym na 900 zespołów Propaganda Dei dzięki głosowaniu publiczności została zespołem tygodnia. W ogólnej klasyfikacji zespół zajęli wysokie 10. miejsce. Grupa występuje i udziela wywiadów w wielu mediach krajowych i lokalnych.

Rok 2013 to niesamowita ilość koncertów – tylko w czerwcu i lipcu zespół wystąpiła aż 16 razy! Bierze udział między innymi w koncercie S.O.S dla Afryki w Pile, w peregrynacjach relikwii św. Jana Bosko w Polsce, a także Przystanku Jezus w Kostrzynie.

W 2014 roku jest równie aktywnie. Grupa gra wyłącznie na żywo, a obecny skład to ośmiu muzyków: Marcin Ziemniczak - wokal, gitara, Salezianin ks. Michał Malek - wokal, gitara,Karol Nowacki - klawisze, wokal, Tomasz Lewandowski - bas, Grzegorz Brylak - perkusja, Kuba Chojnacki - saksofon, Kuba Gradomski puzon, Dawid Słowiński – trąbka.


s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl