WSB
Rozmaitości
Czwartek, 1 maja 2014 20:48

Wystawa "Wielka wojna w Małopolsce - bitwy, ludzie, miejsca"

Polskie Towarzystwo Historyczne o/Nowy Targ, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, Starosta Powiatu Nowotarskiego, Burmistrz Miasta Nowego Targu, Powiatowe Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz otwarcie wystawy historycznej pt. Wielka wojna w Małopolsce - bitwy, ludzie, miejsca - które odbędzie się 3 maja br. o godz. 11.30 w budynku Bursy Gimnazjalnej.
W ramach uroczystości 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 11.30 w budynku Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego przy ul. Nadowdniej 5, odbędzie się wernisaż wystawy historycznej pt. „Wielka Wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca”. Ekspozycja została przygotowana w ramach Programu edukacyjnego pn. „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”, który realizowany jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Początkowo organizatorzy programu nie przewidywali prezentacji wystawy w Stolicy Podhala, jednak po licznych telefonach i zapytaniach mieszkańców Nowego Targu, zdecydowano się przygotować i zaprezentować część zgromadzonych materiałów. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą, pokazanych zostało 10 tablic, na których przybliżono wydarzenia z okresu pierwszej wojny światowej na Podhalu i Limanowszczyźnie oraz powstanie i działania Legionów Polskich.

Wystawę uzupełniają interesujące eksponaty pochodzące zarówno z prywatnych kolekcji jak również Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Nie zabrakło zatem na wystawie dokumentów, archiwalnych zdjęć, pocztówek, albumów, prasy codziennej oraz publikacji z epoki. Cennym dopełnieniem ekspozycji jest sprzęt, wyposażenie i uzbrojenie wszystkich wałczących stron konfliktu. Ta cześć prezentowanych zbiorów pochodzi głównie z kolekcji osób prywatnych m.in.: Ireneusza Piszczka, Józefa Gucwy, Michała Maciaszka, Piotra Łukaszki, Waldemara Krigera, Roberta Kowalskiego, Filipa Doleńskiego, Wacława Pankiewicza, Jacka Drożdżaka, Tomasza Jastrzębskiego. Niezwykłe pamiątki rodzinne przekazała na wystawę także p. Stanisława Szopińska. Wśród nich są dokumenty, świadectwa, zdjęcia, korespondencja Józefa Szopińskiego z Nowego Targu, zmarłego w wojskowym lazarecie w 1916 r.

Wystawa sfinansowana została ze środków Starostwa Powiatowego w Limanowej.

Ekspozycję można zwiedzać do 15 maja 2014 r. po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr tel. 502 418 742 lub też mail: pth.nt@poczta.fm

źródło: organizator

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl