Rozmaitości
Czwartek, 30 listopada 2017 23:39

Wystawa: "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm" (zdjęcia)

W Międzynarodowym centrum Kultury w Krakowie 30 listopada odbył się wernisaż wystawy "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm".
Na wystawie pokazane zostały modele ważniejszych gmachów modernistycznych Lwowa oraz oryginalne projekty architektoniczne z polskich kolekcji (zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie oraz sześciu kolekcji prywatnych).

Zaprezentowane zostały obrazy i grafika reprezentujące środowisko artystyczne i sztukę Lwowa tamtych lat, a także fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty.

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm to obszerna prezentacja osiągnięć lwowskich architektów i urbanistów na tle innych dziedzin życia kulturalnego miasta. Wystawa jest próbą stworzenia wielowymiarowego portretu modernistycznego Lwowa i podkreśla rolę miasta jako zapomnianego centrum nowoczesności w czasach II Rzeczypospolitej „w pięciominutowym antrakcie przed nieuniknionym”

Wystawa po raz pierwszy została pokazana w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dla krakowskiego pokazu została zmodyfikowana i poszerzona o dodatkowe działy i eksponaty.
Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm będzie czynna od 1 grudnia 2017 –do 8 kwietnia 2018

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Międzynarodowego Centrum Kultury
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl