Rozmaitości
Poniedziałek, 12 grudnia 2011 19:10

Wystawa "Adam Stefan Sapieha. Ostatn książę - biskup krakowski"

Przypadająca w tym roku okrągła rocznica 100lecia konsekracji i w roku następnym ingresu kard. Adama S. Sapiehy jest doskonałą okazją, aby przybliżyć życiorys tego Wielkiego Polaka, którego postawa wobec trudnych czasów przełomu XIX i XX w. nieprzerwanie fascynuje kolejne pokolenia, nie tylko, historyków.
Organizowana przez Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej oraz przy współpracy Muzeum Katedralnego im. Jana Pawła II na Wawelu wystawa pt. „Adam Stefan Sapieha. Ostatni książę – biskup krakowski” ma na celu nie tylko ukazanie Kardynała, jako wielkiego męża stanu i pasterza Kościoła, którym niewątpliwie był, ale również, jako człowieka, który swój urząd na biskupim tronie Kościoła krakowskiego sprawował nieprzerwanie przez okres czterdziestu lat.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 18 grudnia br., które rozpocznie Msza św. o godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej, pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, a następnie nastąpi odsłonięcie wystawy w Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II.

Wystawa poświęcona kard. Sapieże będzie otwarta do 26 marca 2012 roku, kiedy to jej zwiedzanie będzie częścią planowanej na ten dzień w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie sesji naukowej pt. „Kardynał Adam Stefan Sapieha w 100lecie konsekracji i ingresu”.

Zaprezentowane przez Archiwum Kurii Metropolitalnej zbiory zostały uprzednio poddane konserwacji dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

opr. s/

źródło: Instytut Dialogu Międzykulturowego

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl