Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej." /> Wystawa "1920. Cud Wisły" w Muzeum Narodowym. • malopolskaonline.pl
Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 23 lipca 2020 23:10

Wystawa "1920. Cud Wisły" w Muzeum Narodowym.

Plakaty z okresu wojny polsko-bolszewickiej, rysunki obrazujące życie frontowe i Bitwę Warszawską, umundurowanie, uzbrojenie, odznaczenia i odznaki nadawane za udział w walkach można oglądać na wystawie "1920. Cud Wisły" w Muzeum Narodowym.
Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
Na wystawie „1920. Cud Wisły” zostanie zaprezentowanych blisko 200 obiektów muzealnych pochodzących z kolekcji MNK. Szczególnie interesujące są tworzone przez polskich artystów plakaty ilustrujące grozę wojny i nawołujące do obrony niepodległości i chrześcijaństwa przed nawałą bolszewicką. Ich autorami są: Edmund Bartłomiejczyk, Zygmunt Kamiński, Felicjan Szczęsny Kowarski, Zdzisław Gedliczka, Józef Mehoffer, Józef Ryszkiewicz, Kamil Mackiewicz i Karol Homolacs. Zestawiono je z propagandowymi plakatami radzieckimi tworzonymi przez wybitnych rosyjskich twórców, m.in. Włodzimierza Majakowskiego i Dimitrija Moora.

Uzupełnieniem wystawy są dokumenty z epoki, odznaczenia i odznaki nadawane za wojnę polsko-bolszewicką, a także oryginalne elementy umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia używanego w Wojsku Polskim w latach 1919–1920, w tym mundury należące do marszałka Józefa Piłsudskiego, mjr. Edwarda Kleszczyńskiego, rtm. Władysława Dunin-Borkowskiego, po którym prezentujemy także rząd koński używany przez niego w walkach z bolszewikami.

Zobaczymy ponadto osobiste pamiątki oraz broń żołnierzy biorących udział w walkach. Jedna z prezentowanych szabel nazywana była przez właściciela, ułana Stanisława Dusia, Kozicą, inna była własnością gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

Wystawa „1920. Cud Wisły”

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, Kraków
24 lipca – 29 listopada 2020

Ze względów epidemiologicznych jednocześnie można ją oglądać maksymalnie 50 osób (lub grupy liczące do 14 osób)

źródło: fot. Tomasz Cichocki materialy prasowe Muzeum Narodowe w Krakowie

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl