Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 9 sierpnia 2016 15:50

Wystawa Góry w szkle Henryka Trebuni-Tutki. Unikatowe podhalańskie rękodzieło

W Zakopanem, w Willi Czerwony Dwór zaprezentowany zostanie niezwykły rodzaj rękodzieła - ludową rzeźbę w szkle. Jest to rzemiosło unikatowe na skalę Polski i Europy, ponieważ wykonywane obecnie przez jednego tylko artystę Henryka Trebunię-Tutkę.
Stosowana przez niego technika rzeźbienia przy pomocy twardych kamieni szlifierskich jest trudna i wymaga precyzji oraz doskonałego wyobrażenia o projektowanym wzorze. W swojej twórczości Henryk Trebunia-Tutka wykorzystuje motywy podhalańskie, takie jak: parzenica, leluja, rozeta, dziewięćsił. Ukazuje tatrzańską roślinność, krajobrazy, zwierzęta. Charakterystyczne dla jego prac są również sceny rodzajowe z życia górali.

Henryk Trebunia-Tutka urodził się w 1932 roku w Poroninie jako syn Jana i Ludwiny z domu Budz – Lepsiok. Wywodzi się z rodu Trebuniów z Poronina. Jego dziadem ze strony matki był słynny dudziarz, ikona kultury góralskiej, Stanisław Budz-Lepsiok zwany Mrozem, którego muzyki słuchali m.in. Jan Kasprowicz i Karol Szymanowski. Jego ojciec, Jan, także był muzykantem, podobnie bracia – Stanisław, Andrzej i Władysław - multiinstrumentalista, malarz. Muzykują również kolejne pokolenia w rodzinie, jego syn Stanisław i wnuki.

Jest ludowym twórcą, muzykantem, rękodzielnikiem, jedynym na Podhalu artystą rzeźbiący w szkle. Początkowo zajmował się rzeźbą w drewnie. Pierwszą pracę podjął w zakładzie szklarskim w Zakopanem, później pracował w Cepelii w Nowym Targu, prowadził też własną działalność. Po raz pierwszy jego prace zostały wystawione w 1983 roku w Galerii Rzeźby w Warszawie.

W 2002 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla kultury podhalańskiej”. Jest Laureatem plebiscytu „Marka Tatrzańska” w kategorii wyrobów i produktów rękodzielniczych (2011), Laureatem nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za artyzm i kunszt rękodzielniczy wykonywanych rzeźb w szkle oraz długie lata pracy rękodzielniczej” (2014). Członek Związku Podhalan w Poroninie, uczestnik wielu wystaw na terenie Podhala.

Henryk Trebunia-Tutka wykonał „Złote Ciupagi" w szkle, które zostały w 2012 roku wręczone jako nagrody główne laureatom Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Natomiast rok później w ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbyły się warsztaty folklorystyczne dla młodzieży pod tytułem „Regionalne rękodzieło - rzeźba w szkle", które miały przybliżyć i zachęcić do nauki wykonywania tej ginącej i niepowtarzalnej sztuki rękodzielniczej, jaką jest rzeźba w szkle.

Jego prace zdobią drzwi Kościoła Parafialnego w Poroninie, wnętrza wielu budynków na Podhalu, jak również poza granicami Polski, w szczególności w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i Austrii.

Prace artysty można oglądać od 11 do 30 sierpnia 2016 roku w Willi Czerwony Dwór przy ulicy Kasprusie 24 w Zakopanem w godzinach 10:00-17:00. Wstęp na wystawę wolny.

mat. prasowy, opr.s/ zdj. Łukasz Nodzyński
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl