Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 30 sierpnia 2018 15:40

Wystawa „Moto-historie” w Hangarze Czyżyny. Otwarcie 9 września

W surowych przestrzeniach Hangaru Czyżyny Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprezentuje na czasowej wystawie „Moto-historie” zabytkowe pojazdy z kolekcji swojej oraz Muzeum Ratownictwa w Krakowie.
W związku z rozpoczynającym się remontem siedziby przy ul. św. Wawrzyńca 15 motoryzacyjna kolekcja MIM trafiła do Hangaru Czyżyny – nowego industrialnego miejsca na kulturalnej mapie Krakowa, usytuowanego na obszarze dawnego lotniska. Sam obiekt – jeszcze niewyremontowany – urzeka surowością, a także imponującą, bardzo rzadko spotykaną konstrukcją. Do tej pory nie był dostępny dla zwiedzających.

Naszym celem jest przywrócenie hangarowi dawnej świetności i zorganizowanie w nim w przyszłości oddziału Muzeum Inżynierii Miejskiej. To ogromne wyzwanie, ale chcemy oddać to miejsce mieszkańcom Krakowa już dzisiaj. Dlatego zapraszamy do obejrzenia kolekcji zabytkowych pojazdów ze zbiorów MIM – mówi Piotr Gój, dyrektor Muzeum.

Na wystawie zobaczymy pojazdy, które pozwolą prześledzić historię polskiej motoryzacji od czasów II Rzeczpospolitej po schyłek PRL-u m.in.: Polskiego Fiata 508 III z 1936 roku, liczne modele warszaw i syren, wybrane modele polonezów, egzemplarze żuka i nysy, prototypowe egzemplarze Smyka i Beskida oraz czterdzieści motocykli, motorowerów i skuterów. Ważnym elementem wystawy będą eksponaty ocalone przez Muzeum Ratownictwa w Krakowie – zabytkowe wozy służb ratowniczych, wśród nich m.in. samochody pożarnicze Magirus Jupiter, Tatra 138 Karosa, Star 20, karetki reanimacyjne Mercedes 310, Renault Trafic Sanicar.

Na dzień otwarcia wystawy (9 września, godz. 15:00-22:30) MIM przygotował bogaty program atrakcji takich jak wieczorne kino samochodowe, rajdowe i naukowe pokazy, oprowadzania po wystawie oraz hangarze, kuchnię molekularną. Nie zabraknie również wydarzeń i niespodzianek dla dzieci. Tego dnia wstęp będzie bezpłatny.

Wystawę będzie można oglądać od środy do niedzieli, godz.: 10:00-18:00.
Adres: Hangar Czyżyny, os. 2 Pułku Lotniczego 26 a
Więcej o wystawie: https://www.mim.krakow.pl/wystawy-czasowe/moto-historie-w-hangarze-czyzyny
Program wydarzeń na otwarcie: https://www.mim.krakow.pl/aktualnosci/155
Profil Hangaru Czyżyny na Facebooku: https://www.facebook.com/hangarczyzyny/

opr.s/

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl