Rozmaitości
Niedziela, 19 marca 2017 18:44

Wypas kulturowy owiec

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego rusza z programem kulturowego wypasu owiec. Obejmie między innymi Podhale, Beskid Sądecki czy Żywiecki. Ma służyć podtrzymaniu bioróżnorodności polan i łąk oraz kultury pasterskiej.
Wypasem na wyznaczonych obszarach górskich w naszym województwie zajmie się około 80 baców. Realizowany program zakłada dopłaty do 3 tysięcy hektarów na których wypasanych miałoby być 5 tysięcy owiec.

Koszt zamierzenia to ponad 7 milionów złotych.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego jest jednostką budżetową samorządu Województwa Małopolskiego powstałą 30 stycznia 2009 r. w wyniku połączenia Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych w Krakowie, Popradzkiego Parku Krajobrazowego w Starym Sączu i Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Tarnowie.
Głównym jego zadaniem jest ochrona wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych oraz walorów krajobrazowych w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.
Działaniami statutowymi są: prowadzenie edukacji ekologicznej zwłaszcza młodzieży szkolnej i studentów, ochrona przyrody ożywionej i nieożywionej oraz propagowanie turystyki na terenie parków krajobrazowych.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl