Rozmaitości
Czwartek, 15 listopada 2018 18:44

Wyjątkowa premiera w Operze Krakowskiej

Jedyna opera w dorobku Ignacego Jana Paderewskiego doczeka się nowej inscenizacji autorstwa Laco Adamika. Premiera już jutro, 16 listopada, w ramach programu Małopolska Moja Wolność.
„Manru” jest jedyną operą w dorobku Ignacego Jana Paderewskiego. Ze względu na intensywną karierę pianistyczną autora powstawała aż przez 8 lat. To historia nieszczęśliwej miłości, nakreślająca też temat różnic społecznych i braku tolerancji.

Jedna z głównych bohaterek – Ulana cierpi z powodu odrzucenia ze strony matki, jak i całej wsi, którego powodem jest brak akceptacji jej małżeństwa z Cyganem Manru. Jest także niepewna miłości własnego męża, w którym powoli zaczyna budzić się tęsknota do „cygańskiego” trybu życia oraz dawne uczucie do Cyganki Azy. Najbardziej poruszającym momentem dzieła nie jest tragiczny finał III aktu, a akt II, kiedy obserwujemy głównych bohaterów - tęskniącego za wolnością Manru i oddaną mu i poświęcającą się dla niego Ulanę i towarzyszące im emocje.

Reżyserem nowej adaptacji dzieła jest Laco Adamik. Uroczysta premiera na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się 16 października. Spektakl jest realizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i towarzyszy projektowi Małopolska Moja Wolność.

Przy okazji wyjątkowej premiery, Opera Krakowska zaprasza swoich widzów do udziału w konkursie na recenzję spektaklu. Jest on skierowany do osób powyżej 13 roku życia. Teksty o długości 2,5 – 3,5 tys. znaków ze spacjami należy przesyłać na adres marketing@opera.krakow.pl w terminie do 25 listopada br.

Główną nagrodą w konkursie jest filiżanka Opery Krakowskiej z prestiżowej kolekcji Fabryki Porcelany AS Ćmielów oraz podwójne zaproszenie na wybrany spektakl. Wyróżnione prace zostaną uhonorowane także podwójnymi zaproszeniami na wybrany spektakl oraz wydawnictwami. Wszystkie nagrodzone recenzje pojawią się na oficjalnej stronie internetowej Opery. Ponadto pierwsze dziesięć osób, które prześle recenzje otrzyma pakiet gadżetów Opery Krakowskiej. Szczegółowe informacje w regulaminie konkursu.

Manru
Premiera: 16.11.2018
godzina: 18:30
scena: Duża Scena

Reżyseria: Laco Adamik
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Scenografia i kostiumy: Milan David
Przygotowanie chóru: Jacek Mentel
Reżyseria światła: Dariusz Pawelec

CHÓR i ORKIESTRA OPERY KRAKOWSKIEJ
dyrygent: Tomasz Tokarczyk


Materiał prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl