Rozmaitości
Poniedziałek, 12 marca 2018 12:27

Wybrano najlepsze teatry amatorskie

W Jabłonce zakończyły się trzydniowe 6. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich POSIADY TEATRALNE na Orawie. Nagrodę Główną Grand Prix zdobył Regionalny Zespół Teatralny im. J. Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej za spektakl "O Kubiku z Cornego Dunajca" w reż. Bernarda Popko wraz z zespołem.
To kolejna nagroda dla bukowiańskiego teatru za ten spektakl. Jesienią ub.r. bukowianie zdobyli też główną nagrodę podczas XII Małopolskiego Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej.

W kategorii "sztuki gwarowe i adaptacja klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych" pierwsze miejsce zajął Amatorski Zespół Teatralny im. Fr. Macioła ze Skomielnej Białej za spektakl "Zrękowiny u Druzgały" w reż. członków zespołu. W kategorii "inscenizacja tekstów literackich" triumfowało Koło Teatralne STASZIC i Teatr UTW z Chrzanowa za spektakl "Kamienie na szaniec w reż. Marcina Kobierskiego. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości od 2 do 3 tys. zł.

Dwa równorzędne drugie miejsca w kategorii sztuk gwarowych przypadły Gminnemu Zespołowi Góralskiemu WATRA z Czarnego Dunajca za spektakl "Góralskie zaloty" w reż. Czesławy i Stanisława Sobczyków oraz Zespołowi Regionalnemu ZIELONY JAWOR z Krempach za spektakl "Asynterka"w reż. Marii Wnęk.

W kategorii "inscenizacja tekstów literackich" trzecie miejsce zdobył Teatr Sporadyczny z Nowego Targu za spektakl "A tu w piątek koniec..." w reż. Marcina Kobierskiego.

Teatry z Bukowiny Tatrzańskiej, Skomielnej Białej, Krempach i Gorlic otrzymały też nominacje do udziału w 34. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (14-15 lipca br.).

Tegoroczne posiady miały mocną obsadę. Wystąpiło na nich aż 17 grup z całej Małopolski. Silną reprezentację miał nasz region. Oprócz teatru w Bukowiny Tatrzańskiej, w Jabłonce zaprezentowały się także teatry z Łopusznej, Czarnego Dunajca, Krempach, Lipnicy Małej, Maruszyny i Nowego Targu.

r/ zdj. Jan Ciepliński /Orawskie Centrum Kultury
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl