Rozmaitości
Poniedziałek, 11 grudnia 2017 15:10

Właściciele samochodów elektrycznych naładują je bezpłatnie przed IKEA Kraków

Dobra wiadomość dla użytkowników samochodów elektrycznych. IKEA Kraków uruchomiła dwie bezpłatne stacje ładowania „elektryków”. Każda obsłuży dwa pojazdy, czyli jednocześnie ze stacji mogą korzystać aż cztery samochody.
Jak wynika z danych Urzędu Miasta Krakowa, do końca listopada 2017 roku w stolicy Małopolski zarejestrowano 140 samochodów o napędzie elektrycznym i 1521 samochodów o napędzie hybrydowym. Dla porównania - do końca 2016 roku po ulicach Krakowa jeździło 37 samochodów elektrycznych. W ciągu niespełna dwunastu miesięcy ich liczba zwiększyła się więc prawie czterokrotnie. Wraz z rosnącym popytem na „elektryki” rozwija się też infrastruktura ich ładowania. Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności zakłada, że do 2020 r. w 32 aglomeracjach ma powstać w sumie 6 tys. punktów ładowania samochodów. Coraz częściej w budowę takich stacji angażują się też prywatne firmy i sieci handlowe.

Specjalnie oznakowane stanowiska ładowania pojazdów elektrycznych powstały na parkingu IKEA Kraków w pobliżu wyjścia ze sklepu. Stacje wyposażone są w gniazda do szybkiego ładowania prądem zmiennym w ogólnodostępnych dla samochodów elektrycznych standardach. Złącza o mocy 22kW pozwalają na naładowanie akumulatorów do pełna w przeciągu jednej do maksymalnie trzech godzin. Tempo ładowania zależy od rodzaju pojazdu. Korzystanie z urządzeń jest wyjątkowo proste. Wystarczy wjechać na odpowiednie miejsce, wyjąć z samochodu kabel z wtyczką i podłączyć ją do gniazda w słupku. Czas poświęcony na ładowanie samochodu można wykorzystać na odwiedzenie sklepu, restauracji lub kawiarni.

Wcześniej podobne punkty udostępniły swoim klientom sklepy IKEA we Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie. Szwedzka sieć nieustannie angażuje się w działania na rzecz środowiska naturalnego i rozwija ofertę produktów pozwalających prowadzić bardziej zrównoważone życie na co dzień.

- Staramy się mieć pozytywny wpływ na ludzi i środowisko we wszystkich obszarach, w których działamy, a zrównoważony transport jest jednym z tych, na którym szczególnie nam zależy. Pakując nasze produkty w ergonomiczne paczki, dążymy do maksymalnego ograniczenia liczby ładunków oraz transportów. Klientów i pracowników zachęcamy do korzystania z ekologicznych pojazdów, komunikacji miejskiej oraz współdzielenia samochodu w drodze do pracy czy na zakupy. Udostępniając bezpłatne stacje ładowania pojazdów elektrycznych, chcemy przyczynić się do popularyzacji niskoemisyjnych środków transportu, które w dużych miastach, zwłaszcza takich jak Kraków, są bardzo potrzebne – mówi Grzegorz Bochenek, Kierownik Marketingu IKEA Kraków.

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl