Rozmaitości
Środa, 7 marca 2018 13:04

Wizyta w Domu Jana Matejki (zdjęcia)

W roku 2018 przypada 180. rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci Jana Matejki jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego oraz 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki.
Dom Jana Matejki jako Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie jest najstarszym muzeum biograficznym w Polsce mieszczącym się w zabytkowym obiekcie. Muzeum biograficzne w swojej misji kontynuuje wiedzę o tradycji i działalności patriotycznej w rodzinie Matejków na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Inauguracja obchodów Roku Jubileuszu nastąpiło 6 marca 2018, w 120 rocznicę otwarcia stałej ekspozycji muzeum biograficznego dla zwiedzających. Wieczór poprzedził koncert- międzynarodowa gala symfoniczna w wykonaniu młodych kameralistów Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach i Szkoły Muzycznej w Versmold – Niemcy. To miało miejsce w Sukiennicach, gdzie są eksponowane obrazy Jana Matejki.

Jeżeli chodzi o nowy układ stałej ekspozycji muzeum biograficznego wystawa obejmowała będzie obrazy Matejki z prywatnych kolekcji, dotąd nie wystawiane. Znajdują się tam obrazy pracowniane. Dołączę m. in. kolejne studium konia. Pokazany zostanie ,,Sobieski składający przysięgę w Częstochowie'' i jeden obraz wielkoformatowy, który powstawał w pracowni prywatnej Jana Matejki.

Oprócz dzieł artysty, zwiedzający będą mieli po raz pierwszy okazję zobaczyć prywatne zbiory Matejki, na które składają się rozmaite pamiątki z minionych epok.

Jan Matejko gromadził różne rzeczy. Kolekcja powstawała przez prawie 30 lat. Jest to kolekcja, do której nie należy tylko dawna broń i ubiór wojskowy ale też tkanina, stroje i to nie tylko z terenów Rzeczpospolitej od końca XVI wieku ale z wielu miejsc europejskich, jak również z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Do tego rzemiosło artystyczne, złotnictwo, sztuka jubilerska.

Przedmioty te Matejko kolekcjonował, z zamiłowania, ale również potrzeby budzenia ruchu muzealnego. W jego czasach Kraków nie posiadał bowiem żadnej placówki muzealnej. Bardzo rozumiał potrzebę edukacyjną muzeum, no i warto przypomnieć, że w 1885 roku stanął na czele Komitetu Wykonawczego, który organizował Muzeum Narodowe w Krakowie. Nie przewidział jednak że jego prywatny dom i zbiory staną się częścią tego muzeum.

Jan Matejko zmarł w 1893 roku w wieku 55 lat. W czasie jego pogrzebu bił dzwon Zygmunt.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum Narodowego
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl