Rozmaitości
Środa, 5 października 2016 00:07

Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander

Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprosiła na wystawę zdjęć „Radość pisania/Radość fotografowania Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander" z okazji 20. rocznicy przyznania nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej.
Wernisaż miał miejsce w hallu głównym Pawilonu Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych 2 w Krakowie.

Po otwarciu wystawy odbyła się projekcja kilkuminutowej diaporamy „Gdyby ta Polka była tutaj z nami" Joanny Helander i Bo Perssona.

Na wystawie zostały pokazane zdjęcia z wizyty Wisławy Szymborskiej w Szwecji w 1996 roku oraz kilka portretów poetki z lat wcześniejszych. Ekspozycje można oglądać do końca miesiąca.

Joanna Helander - ur. 1948 w Rudzie Śląskiej, polska fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka. Znana dokumentalistka życia codziennego w PRL-u oraz autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej kultury. Studiowała romanistykę. W 1971 wyemigrowała do Szwecji. Tam ukończyła studium fotografii w Göteborgu. W 1978 w Szwecji wydała swój pierwszy album fotograficzny „Kobieta". W 1983 roku otrzymała prestiżową szwedzką nagrodę „Fotograf roku". Mieszka i pracuje w Göteborgu oraz Krakowie.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Fundacji im Wisławy Szymborskiej
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl