Golemo
Rozmaitości
Środa, 31 lipca 2013 00:55

Wirtuoz violi da gamba-Petr Wagner na Barokowych Eksploracjach 3

W ramach międzynarodowego festiwalu Barokowe Eksploracje 3 wystąpił czeski wirtuoz violi da gamba Petr Wagner wraz z przyjaciółmi- Haną Flekovą i Janem Krejca. Koncerty odbyły się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy oraz w pięknie odrestaurowanym kościele św. Antoniego w Czerwonym Klasztorze.
Artyści zaprezentowali dzieła dwóch pokoleń francuskich kompozytorów Marin i Roland Marais oraz Antoine i Jean Baptiste Forqueray. Starsze pokolenie wirtuozów rywalizowało ze sobą o pierwszeństwo na dworze Ludwika XIV, zaś synowie bardzo się przyjaźnili. Młodszy Forqueray napisał nawet utwór na dwie viole da Gamba, aby móc go wykonywać wspólnie z Rolandem Marais. Barokowi mistrzowie doprowadzili grę na violi do swego rodzaju ekstremum. Muzyka, którą tworzyli wydaje się wybiegać daleko w przyszłość ze względu chociażby na skomplikowana harmonikę.

Viola da gamba, prababka wiolonczeli to instrument niezwykły, dający ogromne możliwości interpretacyjne, o niesamowicie szerokiej gamie barw i wielkich możliwościach artykulacyjnych. W mistrzowskich rękach potrafi dosłownie śpiewać, mówić, wydawać oryginalne efekty akustyczne a nawet perkusyjne. Znakomity Petr Wagner pokazał te wszystkie możliwości nie tylko jako wirtuoz ale też jako aktor i retor.

Na bis artysta zaprezentował wyczynową Toccatę Franza Bibera, kompozytora środkowoeuropejskiego.

Koncerty odbyły się dzięki wsparciu min.: Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Grupy Thermaleo i Uzdrowisko Szczawnica, Województwa Małopolskiego, Centrum Czeskiego w Warszawie oraz ZEW Niedzica.

Zapraszam też gorąco na 14 sierpnia do Dworku Gościnnego na finałowy koncert Barokowych Eksploracji 3- wystąpi barokowa orkiestra z Pragi czeskiej : Musica Florea oraz sopranistka Hana Blazikova.

Agnieszka Żarska, dyrektor artystyczny Barokowe Eksploracje
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl