Rozmaitości
Wtorek, 13 września 2016 21:19

Wieliczka, Wrocław, Jawor, Świdnica - zabytki na Liście UNESCO

Największe drewniane świątynie w Europie - Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, wspaniałą Halę Stulecia we Wrocławiu oraz Zamek Żupny i kopalnię soli w Wieliczce oglądać można na wyjątkowej, niemalże dokumentacyjnej wystawie „Wieliczka, Wrocław, Jawor, Świdnica - zabytki na Liście UNESCO”. Jej wernisaż będzie miał miejsce 14.09.2016 r. o godz. 12.00 w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na III poziomie kopalni soli.
Prezentowane prace powstały w czasie XVIII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych zorganizowanego w dniach od 6 do 8 lipca 2016 r. przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Tym razem z Wieliczki, która zawsze inauguruje plener, wyruszyli do Polski południowo-zachodniej: Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w której malowali Halę Stulecia oraz Jawora i Świdnicy by malować Kościoły Pokoju. Zabytki podziwiali z zapałem odkrywców i zachwytem, który cechuje ludzi wrażliwych na piękno. Patrząc na nie przez pryzmat własnego, artystycznego postrzegania świata stworzyli niepowtarzalne wizerunki. 45 uczestników pleneru namalowało ponad 180 prac, z których najciekawsze zaprezentuje wystawa. Dominują przedstawienia charakterystycznych brył obiektów, niektóre prace zaglądają do wnętrz wprowadzając w ich klimat, ale są także takie, które skupiają się na szczegółach, wybranych detalach. Za sprawą eksponowanych obrazów zwiedzający będą mogli podążyć śladami artystów i zobaczyć piękno kolejnych polskich zabytków, które zachwyciły także ekspertów UNESCO.

Malowane zabytki na Liście UNESCO znajdują się:
od 1978 r. - Kopalnia soli w Wieliczce
od 2001 r. – Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
od 2006 r. – Hala Stulecia we Wrocławiu
od 2013 r. - Zamek Żupny w Wieliczce
Wystawę będzie można oglądać do 9 listopada 2016.

Hala Stulecia we Wrocławiu
Wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym w celu upamiętnienia setnej rocznicy zwycięstwa pod Lipskiem wojsk koalicji antyfrancuskiej nad armią Napoleona Bonapartego. We Wrocławiu z tej okazji zorganizowano Wystawę Stulecia. Max Berg, ówczesny architekt miejski, zaproponował budowę olbrzymiej hali wystawowej w technologii żelbetonowej po raz pierwszy używanej na taką skalę.

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. Kościoły powstały w II poł. XVII wieku, w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618–1648). Zgoda na ich budowę obwarowana była licznymi ograniczeniami: np. budowle miały być wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek) a pomimo tego przetrwały ponad 350 lat. Musiały też powstać w ciągu roku. Wnętrza zdobią charakterystyczne empory i malowidła na drewnie.

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl