Rozmaitości
Środa, 19 kwietnia 2017 22:00

Wernisaż wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja" (zdjęcia)

W Międzynarodowym Centrum Kultury otwarta została dziś wystawa prezentująca secesyjną ceramikę z węgierskiej manufaktury Zsolnay.
Kolejny raz MCK odkrywa przed polską publicznością znakomitą sztukę sąsiadów. Ekspozycja będzie czynna do 2 lipca br.

W galerii MCK prezentowanych będzie ponad 100 obiektów ze słynnej manufaktury ceramiki Zsolnay, która jest jednym z synonimów węgierskiej secesji. Różnorodność wzorów i innowacyjność stosowanych technologii sprawiły, że fabryka Zsolnay znana była nie tylko w Austro-Węgrzech, ale i w całej Europie, a jej wyroby porównywane są z pracami Massiera czy Tiffany’ego. Na krakowskiej wystawie, obok urzekającej ceramiki dekoracyjnej o charakterystycznych miękkich liniach i iryzująco-metalicznych barwach, znajdują się także rysunki i detale architektoniczne z kolekcji Pécsi Néprajzi Múzeum - Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztálya w Peczu. To pierwsza prezentacja zbiorów i samego zjawiska w Polsce.

Wystawa przygotowana we współpracy z Janus Pannonius Múzeum w Peczu. Na wystawę wypożyczono również obiekty ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Prezydenta Miasta Peczu Zsolta Pávy. Wystawa realizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Partner: Węgierski Instytut Kultury - Varsói Magyar Kulturális Intézet

Tomasz Cichocki i materiały prasowe MCK
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl