Rozmaitości
Środa, 2 lipca 2014 22:19

Wakacyjna wystawa w rabczańskim Muzeum Orkana - "Heródek - Orawski Nikifor"

W Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju odbyło się uroczyste otwarcie, z dawna wyczekiwanej, wystawy rzeźb autorstwa czołowego twórcy nurtu sztuki ART BRUT w Polsce - Karola Wójciaka z Lipnicy Wielkiej, zwanego Heródkiem.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło silnej reprezentacji mieszkańców z Lipnicy Wielkiej. Na uroczystości pojawili się bowiem Państwo Smreczakowie - gospodarze, u których Heródek spędził ostatnie lata swego życia.

Honorowym gościem uroczystości była wieloletnia Dyrektor Maryna Lechowska - Bujak, dzięki której rabczańskie Muzeum posiada jedną z większych kolekcji rzeźb Heródka.

Autorkami wystawy były Natalia Klęsk i Małgorzata Wójtowicz - Wierzbicka. Inspiracją do zaaranżowania ekspozycji stało się marzenie twórcy, dla którego najlepszym tłem do wystawienia rzeźb była zieleń trawy czy gwieździste niebo. Zaprezentowano także fotografie archiwalne ze zbiorów Muzeum autorstwa Jerzego Sierosławskiego.

Zgromadzeni w przestronnym wnętrzu starego kościółka goście mieli możliwość obejrzenia krótkometrażowego filmu nakręconego ręką prof. Romana Reinfussa, dokumentujący wizytę u Heródka w Lipnicy Wielkiej. Film znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, które udostępniło materiał naszemu Muzeum. Zaprezentowano także fragment utworów granych niegdyś przez Heródka, zrekonstruowanych na podstawie zapisów nutowych przez p. Ludwika Młynarczyka do spektaklu "Nieudany Krewniak". Na zakończenie reżyserka i scenarzystka dramatu o życiu i twórczości Karola Wójciaka, Maja Spychaj Kubacka zaprosiła zebranych na tegoroczne uroczystości Heródkowe odbywające się w rocznicę jego śmierci 31 sierpnia w Lipnicy Wielkiej.

źródło: material prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl