Rozmaitości
Wtorek, 8 lipca 2014 20:23

Wakacje z Małopolską Chmurą Edukacyjną

Prawie 800 najzdolniejszych uczniów z 21 małopolskich liceów i techników przez tydzień korzystało z wakacyjnych warsztatów edukacyjnych przygotowanych dla nich przez krakowskie uczelnie wyższe w ramach pilotażu projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna”.
Na zakończenie zajęć, z młodzieżą spotkali się m.in. wicemarszałek Roman Ciepiela oraz rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak.

Letnie warsztaty, które odbywały się od 30 czerwca do 4 lipca, to pierwszy etap pilotażu projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna”. Od października uczniowie z małopolskich liceów i techników będą mogli brać udział w wirtualnych zajęciach, wykładach i laboratoriach prowadzonych przez wykładowców z sześciu uczelni: PK, AGH, UJ, UEK, UR oraz UP. – To strategiczne przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego, z którym wiążemy bardzo duże nadzieje. Na realizację nowatorskich sposobów nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych zostanie przeznaczone 125 milionów złotych – stwierdził dziś marszałek Roman Ciepiela – Z tego, co wiemy to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce, a nawet w całej Unii Europejskiej.

„Małopolska Chmura Edukacyjna – projekt pilotażowy” to innowacyjna propozycja przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, a także niestandardowych scenariuszy zajęć lekcyjnych. – Cieszymy się, że możemy gościć na Politechnice Krakowskiej najzdolniejszych uczniów z Małopolski – mówił rektor PK prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak. – Działania prowadzone w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej idealnie wpisują się w misję naszej uczelni. Olbrzymią wagę przywiązujemy do popularyzowania nauki i podniesienia poziomu kształcenia w Polsce – dodał rektor.

Kontynuacją wakacyjnych zajęć będzie uczestnictwo uczniów w kołach naukowych działających w szkołach biorących udział w projekcie. Dodatkowo około 900 uczniów liceów i techników korzystać będzie mogło przez cały rok akademicki brać udział w zajęciach uniwersyteckich prowadzonych online oraz korzystać ze zgromadzonych przez uczelnie materiałów naukowych.

"Małopolska Chmura Edukacyjna” to wspólne przedsięwzięcie i element współpracy pomiędzy Województwem Małopolskim, krakowskimi uczelniami wyższymi tj. Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem Rolniczym i Uniwersytetem Pedagogicznym oraz 15 szkołami ponadgimnazjalnymi (10 techników i 11 liceów).

opr.s/ zdj. kor

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl