WSB
Rozmaitości
Czwartek, 20 września 2018 13:13

Wacław Cetera z Zaskala Gazdą Roku, Klimek Gąsienica Giewont z Zakopanego Bońtorem Roku!

W niedzielę w Lesnicy - Groniu odbył się XIII Festyn Bacowski połączany w VIII Zwykiem Bacowskim i wyborami Gazdy i Bońtora roku. Była to ostatnia odsłona tegorocznego cyklu Tatrzańskich Wici którym patronuje malopolskaonline.pl
Festynu rozpoczął się o godzinie 14.00-tej a otwarcia dokonali gospodarze i goście uczestniczący w wydarzeniu: Stanisław Łukaszczyk - Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, Edward Pająk - Sołtys Leśnicy, Franciszek Waliczek - Sołtys Gronia oraz Maria Dudek - Prezes Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica.

Imprezę z wielką swadą prowadzili Regina Gąsienica – Giewont i Harnaś Roku 2018 - Łukasz Strama.

Nie mogło też zabraknąć wyłonionych we wcześniejszych etapach Tatrzańskich Wici Nojśwarniejsej Górolecki 2018 – Marii Karpiel, Nojlepsyj Śpiywocki 2018 - Małgorzaty Polak, Nojparadniejsej Górolecki 2018 – Ewy Piszczek, Nojrzetelniejsej Górolecki 2018 – Pauliny Świder, Harnasia Roku 2018 - Łukasza Stramy, który prowadził imprezę, Gaździny Roku 2018 – Haliny Zadora i Gazdy Roku 2017 – Jakuba Gąsienicy Giewonta.

Na powitanie zagrała muzyka góralska w składzie: Jacek Mucha, Izabela Mucha, Dominika Wróbel, Grzegorz Wilczek, Krystian Kmiecik i Andrzej Budz, a później wystąpił Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik”, który w tym roku obchodzi jubileusz 35 – lecia działalności.

Po powitaniu i muzycem przyszła pora na pokaz bacowskich obyczajów. Okazały redyk - stado liczące 800 owiec, należące do Bacy Mariana Sądelskiego - Maleckiego z Leśnicy, który wypasa owce w Potoku Gilowskim przeszło przez teren imprezy. Wraz z Bacą Maleckim szli bacowie i juhasi: ojciec Władysław Sądelski, Józef Budz Miescorz, Tomasz Brodowski Miescorz, Jan Wilczek Konopek, Krzysztof Łaś z synami Piotrem, Adrianem i Wojtusiem, Tomasz Sądelski, Jan Bafia, Stanisław Budz Borkoś, Stanisław Rychtarczyk, Władysław Smalec, Jasiek Frania, Wojciech Gał Pająk.

Kandydaci do tytułów Gazdy i Bońtora roku zaprezentować się musieli w szeregu tradycyjnych prac i zręcznościowych zadań. Szanowne jury w który zasiedli Halina Zadora, Stanisław Łukaszczyk, Jakub Gąsienica Giewont, Edward Pająk i Robert Pęksa nie miało łatwego wyboru. Ostatecznie tytuł Gazdy Roku 2018 przypadł Wacławowi Ceterze z Zaskala, z Bońtorem Roku wybrano Klimka Gąsienice Giewonta z Zakopanego.


wo/
Stramuś
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl