Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 10 sierpnia 2014 22:00

W sobotę rozegrane zostaną XII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

RABKA-ZDRÓJ. W sobotę 16 sierpnia br. już po raz dwunasty w Rodzinnym Parku Rozrywki „Rabkoland” w Rabce-Zdroju odbędą się Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia.
Rekord Świata w dmuchaniu balonów z gumy do żucia należy do Amerykanki Aity Cambridge i wynosi 35,5 cm. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie odbyły się w sierpniu 2003 roku w USA.

W 2003 roku Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabkolandzie postanowiło Mistrzostwa w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia - na stałe w kalendarz imprez najpopularniejszego na Podhalu parku rozrywki.

Pierwsze mistrzostwa Polski w tej niecodziennej dyscyplinie odbyły się 1 czerwca 2003 roku z udziałem 486 zawodników, a historycznym pierwszym Mistrzem Polski został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminy Bliżyn – wydmuchując balon o średnicy 20 cm. Rekordowego balona wydmuchano jednak 4-lata później w 2007 roku, a wynik 23,5 cm pozostaje nie pobity do dziś. Arcymistrzem w dmuchaniu balona uznaje się więc Lucynę Chuderską, która ze wspomnianym wynikiem zostaje do dziś niedościgniona.

Głównym celem zawodów jest dobra zabawa i zostanie po wsze czasy zapisanym w kronikach-balonowym mistrzem. Aby lepiej zmotywować zawodników, przewidziane są dla nich nagrody w postaci dyplomów, pucharów i nagroda pieniężna dla mistrza. Należy tylko żuć gumę z której zrobić balona przez 10 minut.

Mistrzostwa w Dmuchaniu Balona będą w tym roku częścią długiego weekendu w Rabkolandzie. Dzień wcześniej (15 sierpnia) na scenie głównej przez cały dzień będzie występował Teatr Bajdurka, a dzień później czyli 17 sierpnia odbywać się będzie Akademia Magii z Iluzjonistą Rafałem Mulką.

Udział w Mistrzostwach jest bezpłatny, wystarczy opłacić bilet wstępu do parku w wysokości 2 złotych.

Bilet upoważnia również do odwiedzenia dwóch muzeów oraz uczestniczenia we wszystkich występach na terenie Rabkolandu, jak np. Teatr Pacynka, który odbywają się każdego dnia.

Ubiegłoroczne mistrzostwa zgromadziły w Rabkolandzie 80 uczestników. W rozgrywce finałowej udział wzięło 45 zawodników, a największe balony wydmuchali wówczas:

1 miejsce i tytuł Mistrza Polski 2013 Ewa Majewska z m. Stróża, lat 37 wynik 22,8 cm (na zdjęciu)
2 miejsce i tytuł I Wicemistrz Polski 2013 Bartłomiej Ślósarczyk z m. Rabka-Zdrój, lat 20 wynik 20,6 cm
3 miejsce i tytuł II Wicemistrz Polski 2013 Joanna Muniowska z m. Dąbrowa Górnicza, lat 39 wynik 19,5 cm

Aby otrzymać imienny certyfikat rekordu należy wydmuchać balon o średnicy ponad 23,5 cm.

Nagrody:
I miejsce - tytuł mistrza Polski, puchar, dyplom, 300 zł, okolicznościowy zegar, gwarantowany wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
II miejsce - puchar, dyplom, okolicznościowy zegar, gwarantowany wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
III miejsce - puchar, dyplom, okolicznościowy zegar, gwarantowany wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
I-X miejsca – maskotka oraz XII księgę Polskie Rekordy i Osobliwości.

Wszyscy zawodnicy otrzymują certyfikaty balonowca.

Mistrzostwa odbędą się 16 sierpnia 2014r. w Rabkolandzie w godzinach 13:30-15.00. Każdy chętny w momencie zapisania się otrzymuje gumę do żucia. W wyznaczonym miejscu ma 10 minut na żucie i zrobienie z niej balona, któy mierzy komisja specjalnym urządzeniem – „balonomierzem”. Około godz. 15.00 nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Bliższych informacje udziela Naczelny Kontroler Rekordów Podhala Czesław Bajer Tel. kom. 721 820 640.

opr.s/ zdj. Rabkoland
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl