Rozmaitości
Wtorek, 27 lipca 2010 12:04

W sierpniu w Krakowie - Międzynarodowe święto Katalonii

Na początku sierpnia Kraków stanie się na trzy dni europejską sceną katalońskiego tańca i folkloru. Od 6 do 8 do sierpnia pod Wawelem trwać będzie 23. edycja Międzynarodowych Pokazów Sardany i Zespołów Folklorystycznych APLEC.
Prócz pokazów tańca (sardana to niemal taniec narodowy) goście będą mogli zobaczyć niezwykle widowiskowe castells, czyli żywe zamki z ludzi, parady capgrossos - katalońskich figur o wielkich głowach oraz gegants, czyli olbrzymów z kartonu. Będą też tańce z pałkami, katalońska muzyka, śpiewy i sztuki uliczne.

Do Krakowa przyjedzie ponad 20 katalońskich grup - w sumie 500 osób. Wraz z nimi przybędzie drugie tyle towarzyszących im mieszkańców Katalonii - m.in. rodziny artystów i dziennikarze.

Święto Katalonii w Krakowie zorganizują: katalońskie Stowarzyszenie ADIFOLK i Urząd Miasta Krakowa.

- Kultura katalońska jest kulturą narodową, kulturą narodu katalońskiego, który w tym momencie nie jest może uznawany w świecie politycznym za naród, ale my, mimo że nie mamy własnego państwa, czujemy się odrębnym narodem. Dlatego chcemy swoją kulturę prezentować i nagłaśniać naszą sprawę - powiedział na konferencji prasowej w Krakowie minister kultury autonomicznego rządu Katalonii, Joan Manuel Tresserras I Gaju. - Mamy świadomość, że nasze trwanie, trwanie naszej kultury, zachowanie naszej tożsamości zależy od tego, czy jesteśmy obecni i widoczni na arenie międzynarodowej - wyjaśnił.

Impreza rozpocznie się w piątek, 6 sierpnia wieczornym spektaklem "Legendy o smokach", przygotowanym na podstawie podań o Smoku Wawelskim i Smoku św. Jerzego, który jest patronem hiszpańskiej Katalonii. Tego dnia zaplanowano jeszcze koncert pieśni morskich - habaneras oraz tańce folkowe. W sobotę przed południem przejdzie spod Wawelu na Rynek i plac Szczepański przejdzie barwny korowód. Również w sobotę odbędą się pokazy siły i zmysłu równowagi, czyli ustawianie żywych konstrukcji zwanych zamkami. Budowle konstruowane są przez ludzi wchodzących sobie na ramiona, niekiedy do wysokości 10 poziomów. Nocą odbędą się wspólne tańce artystów i publiczności zgromadzonej na Rynku.

Niedziela będzie powtórzeniem prezentacji z poprzednich dni, a ostatni dzień imprezy zakończy się pokazami bębniarzy i spektaklem ognia.

(PAP, s)
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl