Rozmaitości
Sobota, 21 lipca 2012 13:32

W ramach 44. MFFZR zespoły będą rywalizować o szklane ciupagi

ZAKOPANE. Uczestnicy 44. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich będą walczyć o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, które wyrzeźbił w szkle artysta ludowy Henryk Trebunia -Tutka, a ozdobne ramy wykonał Jan Karol Ustupski. Ciupagi wręczone zostaną podczas koncertu finałowego w ostatnim dniu festiwalu.
W drugiej połowie sierpnia zagoszczą pod Giewontem zespoły folklorystyczne m.in. z Gruzji, Bośni i Hercegowiny, Armenii, Węgier, Bułgarii, Turcji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Słowacji i Macedonii. Festiwal odbędzie się w dniach 23 - 31 sierpnia br.

Henryk Trebunia –Tutka tradycjonalista, muzykant, rękodzielnik i twórca ludowy mieszkający w Poroninie. W 2002 roku otrzymał tytuł Zasłużonego dla Kultury Podhalańskiej, a rok później, podczas XXXVII Poroniańskiego Lata został pasowany na Prymistę. Jest jedynym artystą rzeźbiącym w szkle na terenie Podhala. Jego prace zdobią szyby m. in. w drzwiach Kościoła Parafialnego w Poroninie. W 2011 roku artysta nagrodzony został Marką Tatrzańską.

Jan Karol Ustupski pochodzi z Zakopanego, z rodziny o tradycjach rzeźbiarskich i stolarskich. Jego dziadek jako jeden z pierwszych wykonywał drewniane narty dla skoczków narciarskich, natomiast ojciec trudnił się rzeźbiarstwem. Jan Karol Ustupski to samouk, nie wzorujący się na nikim, tworzący własne kompozycje. Zajmuje się rzemiosłem artystycznym, inkrustacją, meblarstwem i rzeźbiarstwem. Jego pierwsza duża praca powstała dla Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Przez ponad pięć lat pracował dla kościoła na Krzeptówkach, tworząc meble wraz innymi rzeźbiarzami. Swoje prace chętnie przekazuje na cele charytatywne.


Na zdjęciach poniżej - proces tworzenia "ciupag": Henryk Trebunia -Tutka i Jan Karol Ustupski. Na ostatnim - dyrektor Biura Promocji Zakopanego prezentuje gotową "szklaną ciupagę".

MFFZG, opr. s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl