Rozmaitości
Środa, 26 lutego 2014 20:23

W czwartek prapremiera filmu "Halny, morfologia tematu" (zdj. i zwiastun)

ZAKOPANE. W kinie "Giewont" zaprezentowany zostanie w czwartek wieczorem nowy film Wojciecha Jachymiaka „Halny morfologia tematu”.
Zjawisko wiatru halnego było już opisywane na różne sposoby – literacko, malarsko, filmowo. Co zaprezentuje nowotarski scenarzysta i reżyser zobaczymy w czwartek o godzinie 18.oo.

Poniżej - relacja przesłana przez Adama Kitkowskiego:

Punktem wyjścia w filmie nie jest pytanie: "czy zachodzi zależność pomiędzy wiatrem halnym, a oddziaływaniem na człowieka". Reżyser stawia inne pytanie: "co jest tym czynnikiem, który zaburza procesy psychobiologiczne i jak to wpływa na organizmy żywe, także na człowieka?"

Dr Jerzy Jaśkowski chirurg i biofizyk z Gdańska kreśli portret i anatomię górskiego wiatru, który w Tatrach nazywamy halny. Artystyczne kino zostaje zdominowane wywodem naukowym. Jaśkowski przez 20 lat był dyrektorem katedry biofizyki
i prowadził na ten temat badania. Pod koniec lat 80 – tych ubiegłego stulecia, z niewyjaśnionych przyczyn, badania zostały przerwane. Nie powstała żadna publikacja podsumowująca rezultaty tych badań. Raport końcowy przejął kalifornijski szpital wojskowy w USA.

Na tę warstwę „teoretyczną” autor filmu nakłada warstwę artystyczną, którą tworzą głównie mieszkańcy Podhala. I tak, w „symbolicznego” Halnego wciela się muzyk Piotr Majerczyk z Chabówki z asystą braci Czyszczoniów z Ponic. Andrzej Kalata lutnik z Suchego ze spokojem jaki panuje w oku cyklonu wykonuje kolejne skrzypce. Bluesmani z Nowego Targui Dursztyna: Marcin Stawicki, Robert Cudzich, Antek Bujak - na wieść o halnym jadą w Tatry i tworzą utwór muzyczny zainspirowany wiatrem. Dziennikarka Beata Zalot przygotowuje artykuł o halnym – górskim wietrze. Marcin Stawicki na nowotarskim jarmarku niczym „prorok” odczytuje fragmenty książki włoskiego psychiatry Cesare Lombroso „Geniusz i obłąkanie". W teatrze „Witkacego” trwa spektakl „Halny niebezpieczne sny"…, i jeszcze ktoś…, ale to już Państwo obejrzycie sami.

Film powstał w ramach programu FILMOTEKA MAŁOPOLSKA, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Producentem dzieła jest studio filmowe Uniwersytet Człowieka Ognik.

Zwiastun:


opr.s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl