Rozmaitości
Poniedziałek, 17 grudnia 2012 22:11

W Tatrach zamontowane zostało urządzenie służące do sprawdzania stanu detektorów lawinowych

Trwa druga edycja akcji "Lawinowe ABC". Pierwsza, która odbyła się w marcu i kwietniu br. przyczyniła się do zainteresowania turystów (zarówno niewykwalifikowanych, jak i zaawansowanych) tematyką bezpieczeństwa zimą w Tatrach oraz zwiększeniem świadomości ryzyka lawin.
Odbiorcy dowiedzieli się o konieczności odpowiedniej edukacji i szkoleń lawinowych oraz posiadania sprzętu lawinowego w przypadku planowanych pobytów w górach o charakterze alpejskim. - Działamy zgodnie z hasłem akcji „Nie narażaj życia z miłości do gór”. Dzięki szerokiemu udziałowi mediów akcja zyskała zasięg ogólnopolski i dotarła do szerokich kręgów zainteresowanych - podkreślają organizatorzy.

Druga edycja akcji trwać będzie całą zimę. Organizator, czyli przede wszystkim Tatrzański Park Narodowy planuje zorganizowanie pięciu edycji zajęć.

Jednym z elementów akcji jest montaż w Tatrach punktu kontrolnego (check-point) – urządzenia służącego do sprawdzania stanu detektorów lawinowych dla turystów i narciarzy. Taki check point został zamontowany w Kuźnicach, skąd wiele osób wyrusza na narty i zimowe wędrówki. Przekazała go firma PIEPS, partner kampanii.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa wyruszając zimą w góry, tuż przed rozpoczęciem wycieczki należy włączyć detektor lawinowy i sprawdzić jego stan. Powinien to zrobić każdy z uczestników wycieczki. Należy sprawdzić zarówno tryb nadawania (wysyłania sygnału), jak i tryb poszukiwania każdego z detektorów lawinowych.

Punkt kontrolny umożliwia szybką, łatwą i przede wszystkim skuteczną kontrolę detektorów lawinowych w trybie nadawania. Wystarczy, że do tablicy kontrolnej na odległość pół metra zbliżymy swój detektor włączony na funkcję „send” (nadawanie). Urządzenie poprzez analizę wysyłanego sygnału jest w stanie sprawdzić stan techniczny detektora. O wyniku kontroli informuje nas poprzez zapalenie światła:
1. zielone światło – twój detektor jest sprawny. W razie akcji ratunkowej będzie wysyłał prawidłowy sygnał;
2. pomarańczowe światło – twój detektor wysyła sygnał, ale nie jest on prawidłowy. Podczas akcji poszukiwawczej możesz nie zostać odnaleziony przy pomocy innych detektorów;
3. czerwone światło – detektor nie wysyła sygnału, jest uszkodzony. W razie wypadku nie zostaniesz odnaleziony przy pomocy innych detektorów.

W krajach alpejskich punkty kontrolne są bardzo popularne. Można je spotkać u wylotów wielu górskich szlaków. W Polsce do tej pory nie było takich urządzeń. Od tej zimy w ramach akcji „Lawinowe ABC” przy pomocy chceck pointu ustawionego w Kuźnicach, u wylotu szlaku na Kalatówki każdy będzie mógł sprawdzić stan swojego detektora. Taka lokalizacja umożliwi bezpieczniejsze wyjście osobom udającym się na popularne szlaki: niebieski – na Kalatówki, Halę Kondratową i Giewont lub Czerwone Wierch, zielony – na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie, żółty – na Halę Gąsienicową przez Jaworzynkę, czy niebieski – na Halę Gąsienicową przez Boczań.

Z punktu kontrolnego mogą korzystać zarówno turyści, jak i narciarze. Pomimo pozorów bezpieczeństwa, jakie daje sąsiedztwo stoków narciarskich, dotyczy to również tych, którzy działają w rejonie Kasprowego. W ubiegłym roku, w lutym - właśnie w Dolinie Goryczkowej – miejscu uważanym przez wielu narciarzy za bezpieczne – doszło do tragicznego wypadku, w lawinie zginęła narciarka.

Od tego sezonu zimowego drugi punkt kontrolny będzie działać również w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Organizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w górach. Ważne są przede wszystkim wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz rozsądek w planowaniu i przeprowadzaniu zimowych wycieczek.

W tym sezonie planowane jest także w ramach "Lawinowego ABC" polskie wydanie książki "Powderguide Lawinen: Risiko-Check für Freerider" Tobiasa Kurzedera i Holgera Feista, polskie wydanie ulotki "Uwaga, lawiny" edytowanej przez Instytut Badań Śniegu w Davos, zakup i montaż na Kalatówkach lawinowego centrum treningowego, zakup i montaż mobilnego lawinowego centrum treningowego, szkolenie lawinowe laureatów konkursu poprzedniej edycji akcji, wycieczki połączone z edukacją w terenie oraz konkursy edukacyjne na portalu społecznościowym Facebook.

opr.s/ zdj. Tomasz Gola
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl