Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 25 sierpnia 2014 22:24

W Szczawnicy zapachniało Hiszpanią

SZCZAWNICA. W ramach 46. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, dzięki współpracy władz Zakopanego i Szczawnicy odbył się pierwszy z zaplanowanych trzech koncertów zespołów zagranicznych, uczestników tego festiwalu. Na scenie pod Kolejką PKL wystąpił hiszpański Zespół Pieśni i Tańca Villa de Leganes.

Zespół powstał w 1982 r. w hiszpańskiej Estremadurze z założeniem odrodzenia lokalnej tradycji muzycznej. Plany zespołu, w miarę upływu lat jego działalności rozszerzyły się, a jej członkowie rozpoczęli badania nad folklorem także innych regionów kraju, przez lata gromadząc materiał muzyczny i elementy tradycyjnych osiemnastowiecznych strojów, znanych z malarstwa Francisco Goi.

Zespół brał udział w wielu hiszpańskich i międzynarodowych festiwalach folkloru, podczas których zwracał uwagę oryginalnym programem, zawierającym nie tylko pokazy tańca, ale także hiszpańskie zwyczaje związane z winobraniem, żniwami i pielgrzymkami.

Choć siedzibą zespołu jest Madryt, to w repertuarze zaprezentowanym szczawnickiej publiczności nie zabrakło także tańców innych miast regionu, nad którymi góruje pasmo Sierra de Guadarama.

Licznej szczawnickiej publiczności bardzo ten występ się podobał, a wśród turystów dało się słyszeć głosy pochwały dla organizatorów, że postanowili festiwal, który tradycyjnie odbywa się w Zakopanem, choć w części przenieść do Szczawnicy.

Organizatorzy już zapraszają więc na kolejne koncerty w dniach 26 i 27 sierpnia o godz. 17.00 przed szczawnicką sceną pod Kolejką PKL.

Wystąpią kolejno zespołu z Bośni i Hercegowiny oraz Turcji.

Tekst i fot. Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl