Rozmaitości
Niedziela, 19 sierpnia 2018 20:44

W Rabkolandzie odbyły się XVI Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

W tym roku dopisała pogoda a także liczne imprezy odbywające się w okolicy Rabki Zdrój, co przełożyło się na liczne przybycie gości i zaciętą rywalizację.
Niezwykłe mistrzostwa organizowane są od 2003 roku, kiedy to po raz pierwszy 486 zawodników spotkało się w Rabce, by przed kontrolerami Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów w kraju. Pierwszym, historycznym zwycięzcą, z wynikiem 20 cm średnicy, został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn. Aktualny rekord Polski został pobity dopiero 4 lata później, kiedy Lucyna Chuderska, wydmuchawszy 23,5-centymetrowego balona, na zawsze zapisała się w historii mistrzostw.


W tym roku najlepszym zawodnikiem okazała się Barbara Walaszek. Jej balon osiągnął imponującą średnicę 25,1 cm i zapewnił pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Sławomir Słowik z Nowego Sącza wydmuchując 22,1 cm. Ostatnie miejsce na podium zajęła Joanna Kilian z Zamościa z wynikiem 21,5 cm. Zwycięzcy z podium otrzymali puchary i dyplomy oraz nagrody pieniężne, natomiast pierwszych 10 miejsc nagrodzonych zostało gadżetami z Parku Rabkoland a także voucherami na Termy Chochołowskie.


Optymalny przewidywany czas żucia to około 10 minut przed startem, jednak zawodnicy mają wolną rękę, jeśli chodzi o technikę i czas przeżuwania. Następnie zawodnik wydmuchuje jak największy balon w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą balonomierzy.
Kolejne balonowe mistrzostwa - już za rok!opr.s/ zdj. organizatora

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl