WSB
Rozmaitości
Niedziela, 9 października 2016 12:07

W Nowohuckim Centrum Kultury otwarto Galerię Zdzisława Beksińskiego (zdjęcia)

Nowohuckie Centrum Kultury jest jedynym miejscem w Krakowie, gdzie będzie można poznawać twórczość Zdzisława Beksińskiego. Prezentowanych jest 50 obrazów artysty.
W galerii znajduje się wystawa stała, ale w innym pomieszczeniu NCK udostępniło także wystawę czasową rysunków i fotografii artysty.

Przystosowanie przestrzeni Centrum na potrzeby Galerii Beksińskiego kosztowało ok. 600 tys. zł i zostało sfinansowane ze środków miasta Kraków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

50 obrazów olejnych wystawionych w pomieszczeniu pochodzi z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Obiekty znalazły stałe miejsce po kilku latach starań marszandów. 100 rysunków i 100 fotografii prezentowanych na wystawie czasowej w tzw. Białej Galerii NCK należą do tego samego zbioru.W Galerii Beksińskiego, której powierzchnia wynosi 200 m kw, są obrazy w większości reprezentujące nurt fantastyczny, głównie z lat 80. XX, ale są i obrazy z ostatnich lat twórczości malarza. Fotografie i rysunki artysty można oglądać w Białej Galerii do 19 października. Wystawa stała w Galerii Beksińskiego i wystawa czasowa w Białej Galerii dostępne będą dla szerokiej publiczności od poniedziałku. W sobotę i niedzielę można je oglądać tylko w cenie biletu na spektakl "Kryptonim 27" w wykonaniu krakowskiej grupy Art Color Ballet. Ten też spektakl towarzyszył piątkowej uroczystości otwarcia Galerii Beksińskiego. - Widowisko muzyczno-baletowe w reż. Agnieszki Glińskiej jest inspirowane twórczością Beksińskiego. Na szczególną uwagę zasługuje muzyka młodego twórcy Nikoli Kołodziejczyka.

Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku w 1929 r. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta. Od 1959 r. do początku lat 70. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

Pod koniec lat 70. opuścił Sanok i zamieszkał w Warszawie. Nastąpiło to po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Początkowo zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem, później malarstwem i rzeźbą. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Belgii. Jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace.

Został zamordowany w 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Nowohuckiego Centrum Kultury
WSB
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl