Golemo
Rozmaitości
Środa, 28 lutego 2018 13:17

W Krakowie upamiętniono Ignacego Kriegera (zdjęcia)

Z inicjatywy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, wczoraj odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Ignacego Kriegera. Wydarzenie miało miejsce przed Pałacem Bonerowskim na rogu Rynku Głównego i ul. św. Jana. Wzięli w nim udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski oraz właściciele Pałacu Bonerowskiego.
W 2017 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zainicjowało projekt wmurowania tablicy pamiątkowej ku czci Ignacego Kriegera w ścianę Pałacu Bonerowskiego, gdzie przez ponad 60 lat mieściło się założone przez niego atelier fotograficzne.

W 2017 roku przypadała 200. rocznica urodzin wybitnego krakowskiego fotografa Ignacego Kriegera (1817–1889). Był pierwszym artystą kamery fotograficznej, który fotografowanie miasta uczynił głównym tematem swojej pracy. Fotografował Kraków i jego zabytki, nowo powstające budynki, dokumentował folklor krakowski, dzieła sztuki. Swoje fotografie wykonywał w dużych nakładach i z powodzeniem sprzedawał. Stały się one pierwowzorem widokówek, tzw. krajowidoków. Zakład fotograficzny nieprzerwanie funkcjonował od 1864 do 1926 roku w Pałacu Bonerowskim, na rogu Rynku Głównego i ulicy św. Jana. Po śmierci Ignacego atelier fotograficzne prowadził syn Natan i córka Amalia, którzy kontynuowali pracę swego ojca.

Ignacy Krieger był jednym z najbardziej cenionych fotografów krakowskich, a fotografowanie Krakowa przyniosło mu uznanie za życia i poczesne miejsce w historii fotografii polskiej. Nazwisko Kriegera stało się synonimem fotograficznych widoków Krakowa drugiej połowy XIX wieku. Fotografie były publikowane i wykorzystywane przez ówczesnych i obecnych badaczy dziejów miasta.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w swoich zbiorach posiada unikatowy, wielotysięczny zbiór klisz szklanych, pochodzących z atelier rodziny Kriegerów. Wartość i stan zachowania zbioru determinował konieczność podjęcia kompleksowych prac, mających na celu ich właściwą ochronę. Niezbędne stało się szybkie przystąpienie do prac konserwatorskich, które ochroniłyby negatywy oraz zawarte na nich cenne informacje, będące dla badaczy dziejów Krakowa i jego okolic nieocenionym źródłem ikonograficznym. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historyczne Miasta Krakowa mogło natychmiast przystąpić do pionierskiej konserwacji szklanych negatywów wykonanych w technice mokrego kolodionu wytypowanych do programu Wspieranie działań muzealnych. Prace konserwatorskie trwają i przewidziane są na dwa lata.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl