WSB
Rozmaitości
Sobota, 13 maja 2017 00:09

V Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KRoki- inauguracja (zdjęcia)

Przebiegająca pod hasłem Skonfliktowani? piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki (12-21 maja) ukaże złożoność pojęcia konfliktu. Za pomocą ciała i ruchu choreografowie i tancerze m.in. z Izraela, Ukrainy, Egiptu, Argentyny, Polski czy Niemiec spróbują odpowiedzieć na te i inne pytania na scenach Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Festiwal otworzył Antes – hipnotyzujący spektakl szwajcarskiej grupy Alias, w którym dwunastu nagich tancerzy ukazało harmonijną egzystencję pierwotnej, pozbawionej konfliktów wspólnoty ludzi.

Wraz z Antes, Guilherme Botelho kończy swoją trylogię Distância, refleksję nad historią ludzkości i człowieczeństwa, jak również nad indywidualnym i wspólnotowym przeznaczeniem. On przesuwa granice anatomii aż do punktu abstrakcji, a my uświadamiamy sobie że rzadko w ten sposób patrzymy na ciało, i że talent choreografa leży w odkrywania nieznanego za oczywistym, ukazaniu powłoki ciała jako krajobrazu, nagości jako doświadczenia i odsłanianiu nowych możliwości poznania.

Choreografia w Antes ukazuje i kreuje krajobraz nagiego ciała przepełnionego energią, potencją i życiem. Konglomerat atomów, stos stawów, więzadeł i mięśni, las homo sapiens, ze stopami wkorzenionymi w grunt. Organicznie dzielą wspólną przestrzeń i zwyczajność istnienia ale jednocześnie są wyizolowani i rozwijają się w swoich własnych prywatnych niezbędnych do życia przestrzeniach.

Guilherme Botelho – urodzony w Brazylii szwajcarski choreograf, rozpoczął swoją taneczną karierę jeszcze w Sao Paulo. Później zatrudniony został w Grand Théâtre w Genewie. W 1994 roku tworzy własny zespół Alias. Baczny obserwator paradoksów w naszym codziennym życiu, napięć istniejących w stosunkach społecznych i pytań, które obecnie stoją przed naszym światem. Jego choreografie dotykają najważniejszych aspektów kondycji ludzkiej. Poprzez swoje kreacje Botelho pyta o rzeczywistość w sposób często wysoce prowokacyjny. W jego pracach powracają pojęcia przeznaczenia i losu, ale także chaosu, rozpadu i przypadkowości. Jest w nim silna potrzeba kwestionowania sensu rzeczy i robi to poprzez swoje choreografie, zdominowane przez ruch i nierównowagę, powtórzenie jako zasadą kompozycyjną, wymagające całkowitego zaangażowania ze strony tancerzy.

Choreografia: Guilherme Botelho
Asystent: Fabio Bergamaschi
Muzyka: Murcof
Światła: Jean-Philippe Roy
Interpretatorzy (kreacja) : Erik Lobelius, Victoria Hoyland, Anne-Lise
Pizot, Claire-Marie Ricarte, Amaury Réot, Linn Ragnarsson, Fabio
Bergamaschi, Christos Strinopoulos, Giulia Franceschini, Angela
Rabaglio, Adrian Rusmali, Luisa Schöfer
Produkcja: Alias
Co-produkcja: Theater Forum Meyrin (Geneva) / Theater Crochetan (Valais)

Tomasz Cichocki i materiały prasowe festiwalu Kroki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl