Rozmaitości
Wtorek, 18 czerwca 2013 00:48

V Festiwal baśni i bajki – Odkrywcy i nie tylko…

SZCZAWNICA. W miniony weekend w Dworku Gościnnym i wokół niego w miasteczku festiwalowym odbył się V Festiwal baśni i bajki pod hasłem – Odkrywcy i nie tylko… zorganizowany przez Fundację Andrzeja Mańkowskiego i Spółkę rodzinną Thermaleo we współpracy z Teatrem „Groteska” w Krakowie i Teatrem im. Solskiego w Tarnowie.
Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie. Festiwal przygotowały Helena Mańkowska i Agnieszka Żarska z Thermaleo. Imprezę prowadził Jerzy Pal, aktor i prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji Jaworek.

Pierwsi na scenie Dworku Gościnnego zaprezentowały się przedszkolaki z Przedszkola SS. Służebniczek w spektaklu pt. „O pszczółce, co szczęścia szukała”. Ich aktorskie poczynania zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Piękne stroje i ciekawa inscenizacja były dodatkowym atutem przedstawienia.

Natomiast już w innej konwencji widowiska teatralnego zaprezentowały się maluchy z Publicznego Przedszkola Nr 1. Tańczyły i śpiewały piosenki o Bermudach, kotach, ufoludkach, promie kosmicznym mrówce bogo-jogo, piratach. Odkrywały tajemnice prehistorycznych dinozaurów i kosmosu.

W Jazz Barze, podróżnicy, Gosia Preuss – Złomska i Marcin Złomski, na slajdach pokazywali ślady wędrówek Stasia i Nel z powieści „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza oraz slajdy „Przez stepy Mongolii”.

Także i uczniowie SP Nr 1 im. H. Sienkiewicza odkrywali „Nieznany świat z Henrykiem Sienkiewiczem”. Patron szkoły w szczawnickim kurorcie przebywał trzykrotnie w celach zdrowotnych Jego imię nadano szkole podczas ostatniego Jego pobytu w Uzdrowisku. W willi „Batory” pisał powieść „Wiry”. Być może, że na spotkaniach z uczniami opowiadał im o dalekich wyprawach i odkryciach nieznanych lądów i krain.

W spektaklu teatralnych „W Krainie fantazji” nagrodzonym na Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bandurek” w Nowym Targu, znakomicie zaprezentowały się młodzi aktorzy ze szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej.

Ich starsi koledzy z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera wystąpili w projekcie Fire drift, Radio activ.

Niemało emocji wzbudziło rozstrzygnięcie konkursu pt. Wielkie odkrycia, wielcy odkrywcy. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

W Jazz Barze Dworku Gościnnego odbyło spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem poświęcone jego podróżom po Ameryce Południowej. To spotkanie było na tyle interesujące, że można było się dowiedzieć, jak trudno zdobywa się nowe, nieznane miejsca na mapie świata. Polacy należą do czołowych odkrywców i poszukiwaczy przygód.

Jacek Pałkiewicz dokonał czegoś, co uważane było dotąd niemozliwe – odkrył dorzecze Amazonki. Opowiadał o tym i o wielu innych ciekawych przygodach, jakie go spotkały podczas wędrówek po Ziemi Indian Ameryki Południowej. Mówił i przekonywał, że wyglądające groźnie zwierzęta w spotkaniu z człowiekiem, raczej go unikają niż atakują.

Festiwal zakończył spektakl Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie pt. Lokomotywa.

Dodatkowymi atrakcjami w miasteczku festiwalowym były: Wielka Parada Smoków Teatru Groteska, warsztaty plastyczne, warsztaty pt. „Jak zostać podróżnikiem”, rysunek na życzenie, pokazy Straży Pożarnej, spotkania z maskotkami smokami wawelskimi, malowanie twarzy, jazda konna na konikach ze Stadniny „Rajd” w Jaworkach oraz kiermasze i stoiska małej gastronomii.

Program festiwalu, jak i piękna słoneczna pogoda sprawiły, że festiwal przeniesiony po raz pierwszy z Palcu Dietla do Dworku Gościnnego przyciągnął sporą widownię, nie tylko dzieci i młodzież, ale także i dorosłych, którzy także byli chłonni ciekawych opowieści podróżników.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl