Rozmaitości
Czwartek, 19 kwietnia 2018 15:46

VI edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – nominacje

KRAKÓW. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do szóstej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej w 2018 za tom poetycki napisany w języku obcym tłumaczony na język polski otrzymają szwedzka poetka Linn Hansen za książkę "Przejdź do historii" (Wydawnictwo Lokator, Kraków 2017) oraz tłumaczka nagrodzonych wierszy Justyna Czechowska.

W tym roku kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhard Hartmann (Niemcy), William Martin (USA), Joanna Orska (Polska), Marian Stala (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Belgia), pod przewodnictwem Abla Murcii Soriano (Hiszpania) nominowała do Nagrody następujące tomy napisane oryginalnie w języku polskim:

- "Druga ręka", Wojciech Bonowicz (wydawnictwo a5),
- "Psalmy", Julia Fiedorczuk (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji T. Karpowicza)
- "Kord", Natalia Malek (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury),
- "Zimna książka", Marta Podgórnik (Biuro Literackie),
- "Lucyfer zwycięża", Ilona Witkowska (wydawnictwo Ha!art)

9 czerwca 2018 podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków zostanie ogłoszone nazwisko polskiego laureata lub laureatki oraz wręczona Nagroda laureatce zagranicznej i tłumaczce zwycięskiego tomu.

W poprzednich latach Nagrodę im. W. Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła i Łukasz Jarosz za tom Pełna krew (2013), Julia Hartwig za tom Zapisane (2014), Roman Honet za tom świat był mój i Jacek Podsiadło za tom Przez sen (2015), Jakub Kornhauser za tom Drożdżownia i Uroš Zupan za tom Niespieszna żegluga (2016) oraz Marcin Sendecki za tom W (2017).

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Fundacji im Wisławy Szymborskiej
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl