Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 27 lipca 2014 12:28

VIII Pieniński Festiwal Kultur Górskich Łemków, Rusnaków i Górali

W sobotę na Ryneczku w Jaworkach pomimo niesprzyjającej początkowo pogody rozpoczął się VIII Pieniński Festiwal Kultur Górskich Łemków, Rusnaków i Górali prowadzony Jerzego Pala, aktora ale przede wszystkim prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, współorganizatora festiwalu oraz przez Filipa Ikoniaka, Rusnaka z pochodzenia, mieszkańca Białej Wody, pamiętającego czasy deportacji Łemków i Andrzeja Dziedzinę Wiwer, poetę, gawędziarza, znawcę kultury pienińskich górali, członka Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego.
Organizatorami Festiwalu byli Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy i Urząd Miasta i Gminy Szczawnica.

Festiwal, to bogaty program regionalnych prezentacji od poezji, teatru, poprzez ubiory, tańce i muzykę. Wszystko to zostało zaprezentowane przez regionalne zespoły folklorystyczne: Kapelę Jaworcanie, Zespół Pieśni i Tańca Juhasy i Chór Jaworcanie czy Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego wraz z Kapelą Jaśka Kubika z Krościenka n/Dunajcem, którzy przedstawili jeden z pięciu aktów "Wesela góralskiego" - ocepiny.

O swojej rusnackich korzeniach i życiu Rusnaków w Jaworkach zgromadzonej publiczności opowiadała Irena Stopa, jaworczańska rusnacka. Gościem Festiwalu, na jego zakończenie był Zespół Słowiany, który na dobre rozruszał przybyłą, pomimo deszczowej pogody publiczność.

Przybyli na festiwal mogli degustować bardzo dobre regionalne wypieki cukiernicze, przygotowywane przez członkinie Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek.

Wśród publiczności festiwalowej znaleźli się także Urzędujący Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Bogusław Waksmundzki i Grzegorz Niezgoda, burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, którzy, w rozmowie z nami zgodnie podkreślali olbrzymią rolę propagowania przez tego typu festiwale jak Festiwal Kultur Górskich Łemków, Rusnaków i Górali regionalnych tradycji, które są podstawą zachowania pamięci o pochodzeniu lokalnych społeczności.

Należy podkreślić, że choć aura była przeciwko organizatorom, to udało im się w pełni zrealizować założenia festiwalu, a umiejętność dostosowania się organizatorów do pogody spowodowała, że miniony festiwal należy zaliczyć do nie tylko udanych, ale i rokujących, że przyszłoroczny, o którym już myślą organizatorzy będzie oglądany przez jeszcze liczniejsze grono turystów i mieszkańców Pienin, z udziałem jeszcze większej ilości zespołów i grup regionalnych.

Patronat medialny nad Festiwalem objął m. in. Portal Informacyjny Podhale24.pl

Tekst i zdj. Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl