Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 27 października 2020 13:30

Usuwanie skutków klęsk żywiołowych: kolejne środki trafią do Małopolski

Tegoroczne lato było bardzo niespokojne w Małopolsce. Z lękiem patrzyliśmy w niebo. Ulewne deszcze, które występowały od maja do lipca, uszkodziły w kilku małopolskich samorządach infrastrukturę komunalną.
Polski rząd przychodzi z pomocą. Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią już drugi raz w tym roku Małopolska otrzymała promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

W rezultacie wniosku wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, złożonego do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, małopolskim samorządom zostały przyznane środki finansowe w wysokości 10 440 000 zł na realizację w 2020 roku zadań związanych z remontem lub odbudową obiektów komunalnej infrastruktury technicznej uszkodzonej w 2020 roku. W ramach przyznanych środków dofinansowaniem zostanie objętych 37 zadań:
- 34 zadania realizowane przez 21 gmin na kwotę 9 750 000 zł,
- 3 zdania realizowane przez 2 powiaty na kwotę 690 000 zł.

Zadanie, które otrzyma najwyższe dofinansowanie, zrealizuje gmina Zakliczyn. Będzie to remont drogi gminnej w miejscowości Słona. Na tę inwestycję gmina otrzyma 720 000 zł. Dwie promesy o łącznej wartości 770 000 zł trafią do gminy Jodłownik z przeznaczeniem na odbudowę dróg gminnych w miejscowościach Pogorzany i Mstów.

- Polski rząd regularnie wspiera samorządy, które borykają się ze skutkami klęsk żywiołowych. Ostatnio przyznane środki z rezerwy celowej trafią do małopolskich samorządów, które ucierpiały podczas tegorocznych nawałnic. Remonty i odbudowy dróg gminnych i powiatowych są szczególnie istotne dla Mieszkańców. Dlatego mimo szeregu zadań realizowanych w związku z pandemią dokładamy wszelkich starań, aby udzielić samorządom wsparcia w tym zakresie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2020 roku Małopolska otrzymała już ponad 9,5 miliona zł na dofinansowanie pięciu zadań z zakresu usuwania skutków ruchów osuwiskowych ziemi. Trzem małopolskim powiatom przyznano dofinansowanie na realizację zadań dotyczących stabilizacji osuwisk. Środki trafiły również do Województwa Małopolskiego na dofinansowanie realizacji 2 zadań w zakresie wykonania studium wykonalności dla zadania związanego z zabezpieczeniem osuwisk oraz wykonaniem dokumentacji projektowo-budowlanej.

Do tej pory w 2020 roku z budżetu państwa Małopolsce zostały przyznane środki z rezerwy celowej dla 27 samorządów na realizację 42 zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych w łącznej wysokości 19 962 838 zł.

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl