WSB
Rozmaitości
Niedziela, 11 sierpnia 2013 22:44

Uroczystość upamiętniająca 67. rocznicę rozbicia Więzienia Św. Michała

W niedzielę 18 sierpnia o godz. 11.00 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca 67. rocznicę rozbicia Więzienia Św. Michała. Dzięki współpracy Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, ROCH-a i Zgrupowania „Błyskawica” w Waksmundzie, Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie i Muzeum Archeologicznego w Krakowie zostanie przypomniana społeczności Krakowa i Małopolski jedna z najbardziej spektakularnych akcji podziemia antykomunistycznego w powojennej historii Polski.
Po złożeniu kwiatów przez Zbigniewa Paliwodę, ps. „Jur”, ostatniego żołnierza 6. kompanii Zgrupowania „Błyskawica”, przedstawicieli organizatorów, zapraszamy na wystąpienia w Sali Konferencyjnej Muzeum Archeologicznego Zbigniewa Paliwody, dr. Macieja Korkucia, Naczelnika OBEP IPN w Krakowie oraz historyka Ziemowita Kalinowskiego.

Zbigniew Paliwoda będzie, jako naoczny świadek, relacjonował przebieg akcji z 18 sierpnia 1946 r., a dr Maciej Korkuć wygłosi wykład zatytułowany „Krakowscy Żołnierze Józefa Kurasia „Ognia”. Po wystąpieniach gości nastąpi prezentacja filmu „Ogień i inni”. Po seansie filmowym będzie możliwe zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum „Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie”.

źródło: Rekonstruktorzy Zgrupowania Partyzanckiego ,,Błyskawica" - Podhale
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl