Rozmaitości
Środa, 9 lipca 2014 01:26

Uroczyste otwarcie Skweru Józefa Conrada Korzeniowskiego w Zakopanem

Z inicjatywy zakopiańskiego radnego Jana Gąsienicy-Walczaka, przy wsparciu Starostwa Tatrzańskiego i Rady Miasta - w Zakopanem otwarto Skwer Józefa Conrada Korzeniowskiego, który biegnie wzdłuż potoku Bystra przy ulicy Sienkiewicza.
Jest kolejne miejsce pod Tatrami lub w samych górach, które ma swojego, ważnego dla kultury polskiej patrona. Dawniej nazwano trasę spacerową do Kuźnic, również wzdłuż potoku Bystra – Bulwarami Słowackiego, Wodogrzmoty Mickiewicza przy drodze do Morskiego Oka, a dziś jest Skwer Prezydenta RP na Uchdźtwie Ryszarda Kaczorowakiego, Skwer rotmistrza Stefana Pileckiego, Park im.marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczyste otwarcie skweru poprzedziło sympozjum o związkach Conrada z Zakopanem i Krakowem. Jak stwierdził prof. Wiesław Krajka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, znawca twórczości pisarza - Józef Conrad Korzeniowski wywarł wielki wpływ na XIX wieczną literaturę światową i należy do najbardziej poczytnych pisarzy anglojęzycznych.

Pisarz przebywał w Zakopanem dwukrotnie. Jego pobyt pod Tatrami od sierpnia do października 1914 roku łączył się z wybuchem I wojny światowej. Czekając na rozwój wypadków miał okazję spotkać się z artystami, politykami, działaczami społecznymi, którzy w tym czasie „gościli” w Zakopanem. Korzeniowski w czasie pobytu w Zakopanem i Krakowie zmienił postawę wobec sprawy odzyskania przez Polskę niepodległości i stał się orędownikiem polskiej sprawy. Taka postawę miał również żyjąc i tworząc na emigracji. Profesor Krajka omówił pokrótce twórczość Józefa Conrada Korzeniowskiego, a w szczególności przedstawił esej polityczny Zbrodnia rozbiorów.

Z kolei prof. Anna Brzozowska-Krajka również z UMCS w Lublinie omówiła opowiadanie Josepha Conrada Emmy Foster. – W tym niewielkim utworze po raz pierwszy w literaturze „wysokiej” zaistniał etnonim górala. Jest to utwór, który nawiązuje do masowej emigracji Polaków za chlebem do Ameryki – stwierdziła profesor Brzozowska-Krajka.
Na uroczystości obecni byli, m. in. – wieceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski, radni Rady Miasta Zakopanego, radni Rady Powiatu Tatrzańskiego, pracownicy Powiatu Tatrzańskiego.

Adam Kitkowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl