Rozmaitości
Czwartek, 18 października 2018 10:00

Udana inauguracja - 23 miliony dla podhalańskiej uczelni (zdjęcia)

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki. Gościem specjalnym dzisiejszej uroczystości był wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św., którą w kościele św. Katarzyny odprawił dla społeczności akademickiej Nowego Targu biskup Jan Szkodoń. Potem jej uczestnicy przemaszerowali pod Ratusz, by tam złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniająca Ojca Świętego Jana Pawła II. Następnie z Rynku wszyscy udali się do siedziby uczelni na Kokoszkowie na oficjalną inaugurację roku akademickiego.

- Rozpoczynamy niewątpliwie najważniejszy 18 rok akademicki w naszej Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Najważniejszy bo w 100-lecie odzyskania niepodległości i po raz pierwszy z nową Konstytucją dla Nauki. Dziękujemy panu premierowi za wytrwałość i determinację nad jej wprowadzeniem, dziękujemy za wszystkie konsultacje i że uczelnie zawodowe uzyskały swoje bardzo ważne miejsce na mapie świata akademickiego w naszej Ojczyźnie - mówił w pierwszych słowach swojego przemówienia rektor dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw.

Zwracając się do studentów wyraził nadzieję, że jest to ich wymarzona uczelnia. - Powiedziałem to rok temu i powtórzę dziś „Dążmy zawsze do tego, aby horyzonty naszego rozumu, aby horyzonty tej uczelni, były na miarę gór na które patrzymy”.

- W ten rok wchodzimy z trzema, a w zasadzie z czterema nowymi kierunkami. Trzy ze złożonych do Ministerstwa wniosków: Praca socjalna, Bezpieczeństwo narodowe i Sport, a czwarty to studia dualne na finansach i rachunkowości - przypomniał. - Dostaliśmy również już pozwolenia na prowadzenie Dietetyki i Dziennikarstwa, ale to poczeka na przyszły rok akademicki.

- Realizujemy już prace na kampusie stary szpital, najpierw prace wyburzeniowe i dalej jesteśmy po przetargu na projekt wraz z pozwoleniami, który będzie gotowy poi 6 miesiącach, w kwietniu będziemy ogłaszać przetarg na wykonawcę. Mam nadzieję, że w roku 2020 będziemy mogli oddać obiekt o powierzchni 4000 tys. m.kw. dla Instytutu Nauk o Zdrowiu. Od 1 października ruszyła nowa stołówka dla studentów i pracowników. Przeprowadziliśmy remont i zmieniliśmy wyposażenie pokoi asystenckich. W tym roku także powstaną nowe pokoje na poddaszu budynku w którym jesteśmy, przybędzie ich 9 - opowiadał.

Odnosząc się do planów inwestycyjnych PPWSZ, wiceminister Jarosław Gowin poinformował zebranych o przyznaniu uczelni obligacji skarbowych o wartości ponad 23 milionów złotych na finansowanie zadań inwestycyjnych. Wręczył też rektorowi symboliczny czek na tę kwotę. - Nie przyjeżdżam dzisiaj z pustymi rękami. Niech te 23 mln zł służą jak najlepszemu rozwojowi uczelni - powiedział. - To są środki, jestem przekonany, że będą znakomicie wykorzystane.

Studentom, szczególnie pierwszego roku, życzył, żeby poznali podczas nauki na nowotarskiej uczelni swoje autorytety, zawarli interesujące znajomości i przyjaźnie, wyznaczyli i osiągnęli swoje cele, ale też by szli stromą ścieżką i ładowali tu sobie akumulatory intelektualne na całą przyszłą drogę zawodową.

Na zakończenie rektor Gulak dokonał immatrykulacji nowo przyjętych studentów. Wykład inauguracyjny pt. "Aksjologia niepodległości. Czy niepodległość jest wartością w XXI wieku?" wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Koncert inauguracyjny dał natomiast Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

r/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl