Rozmaitości
Niedziela, 14 maja 2017 15:13

Uczniowie w pilotażowym projekcie „Małopolska Pamięta" (zdjęcia)

Klasa humanistyczna z II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu przez dwa lata uczestniczyła w pilotażowym projekcie edukacyjnym polegającym na wypracowaniu modelowej wizyty studyjnej w Oświęcimiu i Miejscu Pamięci Auschwitz. Działania były finansowane przez Powiat Nowotarski i Samorząd Województwa Małopolskiego.
W ramach programu uczniowie klasy humanistycznej uczestniczyli w szkole w warsztatowych zajęciach z historii i wiedzy o społeczeństwie pt. „Gdy słowa zabijają”, przygotowujących do dwudniowej wizyty studyjnej w Oświęcimiu i Miejscu Pamięci Auschwitz.

- Projekt „Małopolska Pamięta” ma nie tylko aspekt historyczny, ale i patriotyczno-wychowawczy. Realizując go chcemy wyposażyć młodzież w wiedzę o faktach, a zarazem uwrażliwiać ją na przejawy nietolerancji, w tym antysemityzmu, rasizmu i ksenofobii, które doprowadziły do holokaustu i ludobójstwa. Pragniemy skłonić młodych do głębokiej refleksji nad tym, czego może nauczyć nas historia. – wyjaśnia Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Nowotarskie II LO było jedną z 16 małopolskich szkół uczestniczących w tej inicjatywie. Uczniowie poznali m.in. przedwojenne życie Żydów w Oświęcimiu i ich kilkusetletnią koegzystencję z resztą mieszkańców grodu nad Sołą (pomogła w tym wizyta w Muzeum Żydowskim i odrestaurowanej z pietyzmem synagodze Chewra Lomdei Misznajot), a po zwiedzeniu byłego obozu KL Auschwitz podjęli próbę odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Auschwitz powinien nadal nas obchodzić?”.

Uczestnicy projektu przedstawili swoje krótkie refleksje:
- Nie możemy potępiać człowieka za jego odmienność. „Inny” nie znaczy „zły”. Ludzie niestety często tak właśnie myślą. (Klaudia)
- Dziękuję Panu Bogu, że mogę oddychać, mieszkać i uczyć się jako wolny człowiek. (Angelika)
- Sądzę, że „człowieczeństwo” jest w tych ludziach, którzy są świadomi tego, że każdy jest człowiekiem i każdy zasługuje na życie. (Ola)
- Nie mogę pojąć, że osoby w moim wieku, które, jak tak ja miały pasje, przyjaciół, plany, zostały zamordowane w bestialski, nieludzki sposób tylko z powodu swojego wyznania lub narodowości. (Patrycja)
- Przekraczając bramę Auschwitz przestaję myśleć o tych nieważnych rzeczach, które często zapełniają moją głowę. Nie myślę, co zjem na obiad, ile dostałam wiadomości na facebooku. Tutaj moje myśli są z tymi wszystkim ofiarami. (Karolina)
- Auschwitz to miejsce, które Bóg opuścił. Miejsce, w którym zapomniano, że każdy ma prawo żyć. (Marcelina)
- Pomyślałam, że dla większości z nas potraktowanie przysłowiowego pluszowego misia taki sposób, w jaki obchodzili się z żywymi ludźmi SS-mani byłoby niewyobrażalne. A przecież to tylko zabawka, a co dopiero, gdy mamy przed sobą żywego człowieka. To jest niepojęte, jak cierpieli tu ludzie. (Laura)
- Dla mnie Auschwitz jest niepojętym zniszczeniem godności człowieka. (Kornelia)
- Myślałam, że jadę tylko na wycieczkę. Kilka razy w roku mijam ten obóz jadąc do rodziny. Myliłam się, i to bardzo. Będąc w muzeum zrozumiałam, jak byłam ślepa. Ta wizyta zmieniła moje spojrzenie na wiele spraw. (Patrycja)
- Nikt nie patrzy przez pryzmat Auschwitz na świat. Ludzi/ i ja też do tej pory myślą/myślałam, że Auschwitz to Auschwitz. Zaś inne wojny, obozy to coś zupełnie innego. A przecież Auschwitz jest wciąż aktualny. Auschwitz to dla mnie dziś motywacja do zapobiegania temu wszystkiemu, co prowadzi do wojen i zbrodni. (Angelika)

Elementem projektu były również wykłady związane z prawami człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw dzieci. Na koniec projektu przewidziano warsztat antydyskryminacyjny, w ramach którego omówione zostały przykłady mowy nienawiści w przestrzeni publicznej oraz jej skutki. Uczniowie mieli okazję przyjrzenia się również pracy Radia Oświęcim - miejsca aktywności obywatelskiej. Zwieńczeniem pierwszej edycji projektu była ogólnopolska konferencja poświęcona tematyce praw człowieka.

- Projekt „Małopolska Pamięta” jest wspaniałym przedsięwzięciem. – podsumowują zgodnie uczniowie II LO – mamy nadzieję, że będą organizowane kolejne edycje i nasi młodsi koledzy będą mieli okazje w nich uczestniczyć. – dodają.

Organizatorzy i partnerzy projektu: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego,
Oświęcimskie Forum Praw Człowieka, Fundacja Nomina Rosae, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Centrum Badań Holokaustu UJ, Katedra UNESCO ds. Nauczania o Holokauście UJ, Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

źródło: szkoła
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl