" /> Tydzień chleba w nowotarskiej szkole - "Bądź dobry jak chleb" (zdjęcia) • malopolskaonline.pl
Rozmaitości
Czwartek, 25 października 2012 12:24

Tydzień chleba w nowotarskiej szkole - "Bądź dobry jak chleb" (zdjęcia)

NOWY TARG. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego przyłączył się do czwartej edycji ogólnopolskiej kampanii "Tydzień chleba na zakwasie w szkole".
Szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji promującej zdrowy styl życia organizowanej przez Fundację Dobre Życie. Przez tydzień uczniowie z technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz z zasadniczej szkoły zawodowej – kucharz małej gastronomii uczyli się sporządzać zakwas i wypiekać chleb. We wtorek odbyło się uroczyste "Świętoy Chleba". Okazałe bochenki chleba pyszniły się na stołach. Nie brakowało chętnych, aby skosztować i poznać smak swojskiego chleba. Uczniowie przygotowali również kolorowe kanapki z chleba na zakwasie.

Punktem kulminacyjnym tego wyjątkowego święta było rozstrzygnięcie konkursu na „Najlepszy Chleb Okolicznościowy”.

Nagrody otrzymali zwycięzcy, którzy w przyszłości na pewno nie będą mieli problemu aby „zarobić” chleb.
I miejsce – Iwona Karkoszka, Iwona Kołodziej – kl. II ZSZ
II miejsce – Paulina Krauzowicz – kl. II ZSZ
III miejsce – Agata Sołtys kl. II ZSZ

IV miejsce – Dawid Pyzowski, Anna Rokiciańska kl. I ZSZ

„Tydzień chleba” miał na celu zwrócenie uwagi na problem chleba, a także podniesienie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami.

Z roku na rok przybywa nam smakoszy chleba na zakwasie – zgodnie potwierdzili nauczyciele pod okiem których młodzież zarabiała chleb: Pani Regina Leja, Pani Teresa Wrocławiak, Pani Janina Schlegel oraz Pan Józef Bąbol.

Chleba na zakwasie kosztowali goście przybyli na Kokoszków: przedstawiciele Izby Rolniczej, Delegatury O/Nowy Targ, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Czarnego Dunajca, Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Nowego Targu, Urzędu Gminy Nowy Targ, Publicznego Gimnazjum z Jana Pawła II wraz z grupą uczniów oraz nowotarskie media.

Należy podkreślić udział Izby Rolniczej oraz Gminy Nowy Targ. Obie instytucje ufundowały nagrody rzeczowe dla zwycięzców konkursu „Najlepszy chleb okolicznościowy”.

„Bądź dobry jak chleb” to przesłanie, które towarzyszyło wszystkim uczestnikom spotkania z „Chlebem”.


opr.s/ zdj. arch. szkoły

źródło: ZSCKR w Nowym Targu

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl